Manyetik olmayan dövme malzemelerin sıvı penetrant yöntemiyle çatlak kontrolünün kamera yardımıyla otomotik olarak gerçekleştirilmesi
Automatically performing crack control of non-magnetic forged parts by means of liquid penetrant method with the help of camera
- Tez No: 790114
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde petrol rezervlerinin azalması ile birlikte, elektrik ve hidrojen gibi yakıtların teknolojisi gün geçtikçe gelişmektedir. Son dönemlerde, otomotiv endüstrisinde elektrikli araç üretimlerinin artması ile birlikte, otomobillerde çelikten üretilen parçaların yerini alüminyum gibi daha hafif alaşımlar almaktadır. Manyetik olmayan bu tarz alaşımların çatlak kontrolünün güvenli, hızlı ve ekonomik olarak gerçekleştirmek büyük önem arz etmektedir. Manyetik olmayan malzemelerin çatlak kontrolü tahribatsız muayene yöntemlerinden biri olan sıvı penetrant yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Sıvı penetrant ile çatlak kontrol yönteminin, diğer tahribatsız muayene yöntemlerinden üstün olan en önemli özelliği metal dışı (manyetik olmayan malzemeler) malzemelere de ekonomik olarak uygulayabilmemizdir. Bu tezde, ostenitik paslanmaz çelik ve alüminyum hammaddesinden üretilmiş, dövme parçaların çatlak kontrolünü sıvı penetrant yöntemi ile kamera yardımıyla otomotik olarak gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Sıvı penetrant uygulanmış, manyetik olmayan dövme malzemelerin, kamera yardımıyla ile çatlak kontrolünün gerçekleştirilip, tespit edilebilirliği doğrulanmış olup, seri şekilde kontrolün gerçekleştirilebilmesi için hat tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the decrease of oil reserves, the technology of fuels such as electricity and hydrogen is developing day by day. Recently, with the increase in electric vehicle production in the automotive industry, parts produced from steel alloys used in automobiles have been replaced by lighter alloys such as aluminum. It is of great importance to perform crack control of such non-magnetic alloys safely, quickly and economically. Crack control of non-magnetic materials can be performed with liquid penetrant method, which is one of the non-destructive testing methods. The most important feature of the liquid penetrant crack control method, which is superior to other non-destructive testing methods, is that we can apply it economically to non-metal (non-magnetic materials) materials. In this thesis, it is aimed to perform the crack control of forged parts produced from austenitic stainless steel and aluminum raw materials automatically with the help of a camera using the liquid penetrant method. Liquid penetrant applied, non-magnetic forged materials were checked for cracks with the help of a camera, their detectability was verified and a line design was made in order to control in accordance with mass production.