Araçlarda yeni bir fiber optik merkezi aydınlatma sistemi kurgusu tasarımı ve analizi
Design and analysis of a new fiber-optic center lighting system in vehicles
- Tez No: 790118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Otomotiv aydınlatma teknolojilerinde aydınlatmanın gerektiği her noktada ayrı bir ışık kaynağı, ona özgü optik düzenekler ve elektronik komponentler kullanılmaktadır. Bu yaklaşım, maliyeti, hacmi, parça sayısı, ağırlığı artırmakta ve üretimi karmaşıklaştırmaktadır. Bu tez çalışması, polimer tabanlı fiber optik (POF) aydınlatma teknolojisinin otomotiv aydınlatmasında kullanılmasını ve araçtaki tüm ışık kaynaklarının tek bir merkezden yönetilmesini sağlamayı amaçlamıştır. Bu kavramın olabilirliğini ispatlamak için, merkezi bir ışık kaynağından çıkan fiber kablolarla ışığı istenen aydınlatma noktalarına dağıtan tasarım tüm araç aydınlatma lambalarında kullanılmıştır. Böylece far ve stop lambaları başta olmak üzere araçta ışık ihtiyacı olan her noktaya tek bir merkezden ışık sağlamanın etkin bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Çalışma öncelikle konsept dizaynı, sonrasında 1/5 oranında küçültülmüş prototip araç üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sistemin çalışır yapıda olduğu ispatlandıktan sonra, otomotiv gerekliliklerini sağlayacak şekilde, sistem analizler ve testler ile geliştirilerek gerçek bir araç üzerinde de uygulanmıştır. Bu tezde geliştirilen yöntemin kullanılması ile maliyeti düşürmek, komponent sayısını ve hacmi azaltmak ve aracı hafifleterek karbondioksit üretimini azaltmak mümkün olacaktır. Çok sık hasar gören otomobil dış aydınlatma sistemlerinin ışık kaynakları ve elektronik komponentlerinin sigorta şirketlerine oluşturduğu büyük külfet de azaltılmış olacaktır. Tezin başarı ile tamamlanması, otomotivde ilk kez tasarlanan bir sistem olmakla beraber birçok yenilikçi araç aydınlatması çözümlerine de öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
A separate light source, unique optical devices, and electronic components are used at every point where lighting is required in automotive lighting technologies. This approach increases cost, volume, number of parts, and weight and complicates production. This thesis study aimed to use polymer-based fiber optic lighting technology in automotive lighting and to manage all light sources in the vehicle from a single center. To prove the feasibility of this concept, the design that distributes the light to the desired lighting points with fiber cables coming from a central light source has been used in all vehicle lighting lamps. Thus, it has been shown that providing light from a central center to every point in the vehicle that needs light, especially the headlamps and taillamps, is an effective method. The work was carried out first on the concept design and then on a prototype vehicle that was 1/5 smaller. After proving that the system is functional, the system has been developed with analysis and tests and applied to a real vehicle to meet the automotive requirements. By using the method developed in this thesis, it will be possible to reduce the cost, reduce the number of components and volume, and reduce the production of carbon dioxide by lightening the vehicle. The large burden of light sources and electronic components of automobile exterior lighting systems, which are damaged frequently, on insurance companies will also be reduced. Successful completion of the thesis has pioneered many innovative vehicle lighting solutions, as well as being the first system designed in automotive.