Kompozit levhalarda çentiğin burkulmaya etkisinin incelenmesi
Examination the effect of notches on buckling properties of composite plates
- Tez No: 79017
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada epoksi-cam lifi karışımından elde edilen çok katlı, farklı açılarda takviye edilmiş, uzun kenarları üzerinde değişik boyutlarda U-çentik açılmış dikdörtgen kompozit plakların burkulma davranışı incelenmiştir. Plağın, kısa kenarları basit mesnetli ve uzun kenarları serbest olacak şekilde sınır şartlan tayin edilmiştir. Öncelikle bu sınır şartlarında, çentik açılmamış dikdörtgen kompozit plakların davranışı teorik olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel ve sayısal yöntemle elde edilen sonuçların sınanmasında kullanılmıştır. Farklı çentik geometrisini haiz plaklar deneysel ve sayısal yöntem kullanılarak da incelenmiş, elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak çizelge ve grafikler halinde verilmiştir. Deneysel, teorik ve sayısal yöntemlerle elde edilen sonuçların birbiriyle uyumlu oldukları görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: U çentik, burkulma, tabakalı kompozit plak
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT This work is carried out on the multilayer rectangular epoxy plates reinforced by glass fiber, with different orientation angles. U-shaped cut-outs are made on the long sides symmetrically and the effect of cut-outs on the buckling characteristics of the plate is examined. The plates investigated are simply supported on the loaded edges (i.e short sides) and free on the unloaded edges. First, the plates without cut-outs are examined theoretically in order to confirm experimental and numerical results. Finally, numerical and experimental results are found out for different U-shaped cut-outs sizes and the results are given in the tables and graphics comparatively. Results obtained by experimental, theoretical and numerical method are in good agreement with each other. KEY WORDS: U notch, buckling, laminated composite plate