Kompozit levhalarda yüzey formunun ve çevresel aşınmanın darbe performansına etkisi
Effects of the surface form and aging to impact performance of the composite plates
- Tez No: 299084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada tuzlu suda 50 santigrat derece sıcaklıkta bir hafta boyunca bekletilerek yaşlandırılmış E-glass/epoksi tabakalı kompozitlerin düşük hızlı darbe altındaki dinamik cevabı deneysel olarak araştırılmıştır. Tek yönlü takviyelendirilmiş tabakalar [55/55/90]s şeklinde düzenlenerek 4 tabakalı numuneler elde edilmiştir ve bu numunelere hızlandırılmış yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Darbe testleri düşey ağırlık düşürme test cihazı ile yapılmıştır. Darbe testlerinde kullanılan vurucu 24 mm çapında, yarı küresel uçlu bir geometriye sahiptir. Vurucu kütlesi 4,926 kg' dır. Testler 4,58 m/s' lik çarpma hızı ve 20 J enerji seviyesinde yapılmıştır. Çalışmalarda 100 mm x 100 mm ebatlarındaki 4 farklı yüzey formuna sahip numuneler, özel imal edilen aparatlar yardımıyla darbe testlerine tabi tutulmuşlardır. Testlerin sonunda numuneler tarafından yutulan enerji değerleri, hasar modları, temas kuvvetleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that dynamic response of the aged composite of E-glass/epoxy layers under low-velocity impact with experimental. Single direction reinforced layers were put in order like to [55/55/0]s and 4 layers samples were obtained. Four different surface form samples were produced. The impact tests were conducted with a vertical drop weight testing machine. The impactor has 24 mm in diameter and its mass is 4.926 kg, and it has a geometric figure of a semi globe point. The impact speeds that tests were done with 4.58 m/s velocity and 20 j energy. In the studies, the samples that 100 mm x 100 mm dimensions and four different surface form had been tied to mould which have 100 mm diameters and were applied the impact tests. End of the experiments, It has been investigated absorbed energy, quantity of damage, power of contact and deformations.