Yaşlı hastalarda spiritüel bakım gereksinimi ve kırılganlık düzeyi ilişkisinin hasta koçluğu müdahalesine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between spiritual care need and frailty level in coaching intervention
- Tez No: 790182
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma 65 yaş üzeri hastalarda hasta koçluğu müdahalesi ile sağlıklı yaşam tavsiyelerine uyumun, spiritüel bakım gereksinimi ve kırılganlık düzeyinde değişimin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tek merkezli, gözlemsel (kesitsel) plandaki çalışma Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 30 Ekim 2021- 30 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran 64 kişi ile gerçekleştirildi. Çalışmada Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği, Edmonton Kırılganlık Ölçeği ve 5 ana sağlıklı yaşam önerisi içeren (beslenme, egzersiz, uyku, ilaç uyumu, ruh sağlığı) yapılandırılmış motivasyonel hasta koçluğu görüşme formu kullanılmıştır. Müdahale grubuna telefonla ulaşılarak sağlıklı yaşam önerileri ve uyum değerlendirilmesi aylık olarak yenilenmiştir. Kontrol ve müdahale grubunun ilk ve son sağlıklı yaşam öneri uyum farkı ile kırılganlık ve spiritüel gereksinim puanları arasındaki değişimlerin incelenmesinde F ve T testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study was conducted to evaluate the change in healthy life compliance, spiritual care need and fragility level in patients over 65 years of age based on patient coaching intervention. Method: The single-center, observational (cross-sectional) study was carried out with 64 people who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine. Out patient Clinic between 30 October 2021 and 30 January 2022. In the study, the Spiritual Care Needs Scale, the Edmonton Frailty Scaleand a structured motivation a patient coaching interview form containing 5 main healthy life suggestions (nutrition, exercise, sleep, medication compliance, mentalhealth) were used. The intervention group was contacted by phone, and healthy life style recommendations and compliance assessment were updated monthly. F and T tests were used to examine the differences between the first and last healthy life recommendation compliance, and the fragility and spiritual need scores of the control and intervention groups.