Sirkadiyen ritimleri bozulmuş farelerde probiyotik takviyesinin bağırsak geçirgenliği ve diyabet ile ilişkili parametreler üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects of probiotic supplementation on intestinal permeability and diabetes-associated parameters in mice with disrupted circadian rhythms
  1. Tez No: 790204
  2. Yazar: ARZOU KIOSE SERIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda deneysel olarak aydınlık/karanlık döngüleri değiştirilerek sirkadiyen ritimleri bozulmuş hayvan modellerinde, probiyotik takviyesinin; diyabet ve bağırsak bariyer geçirgenliği belirteçleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Her biri 8 Balb/c faresinden oluşan 3 farklı deney hayvanı grubu oluşturulmuştur. Birinci grup kontrol grubu, ikinci çalışma grubu sirkadiyen ritimleri aydınlık/karanlık döngüleri değiştirilerek bozulmuş grup ve üçüncü çalışma grubu sirkadiyen ritimleri aydınlık/karanlık döngüleri değiştirilerek bozulmuş ve çalışmanın 8. haftasından 16. haftasına (çalışmanın sonu) kadar probiyotik takviyesi yapılan gruptur. Üç deney hayvanı grubu da tüm çalışma boyunca standart yem ile beslenmiştir, ağırlık değişimleri haftalık olarak takip edilmiştir. Biyokimyasal analizler için ELISA yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda sirkadiyen ritimleri bozulmuş gruplar arasında başlangıç ve son tartımlar arasındaki ağırlık değişimlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p0,05). Sirkadiyen ritimleri bozulmuş farelerde probiyotik takviyesinin ağırlık kazanımını, serum zonulin düzeyleri, İnsülin, HOMA-IR ve QUICKI düzeylerine olumlu etki gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, in animal models whose circadian rhythms were disrupted by changing the light/dark cycles experimentally, probiotic supplementation; It was aimed to investigate the effect on diabetes and intestinal barrier permeability markers. Three different experimental animal groups, each consisting of 8 Balb/c mice, were formed. The first group was the control group, the second study group was the group whose circadian rhythms were disrupted by changing the light/dark cycles, and the third study group was the group whose circadian rhythms were disrupted by changing the light/dark cycles and were supplemented with probiotics from week 8 to week 16 (end of the study). All three experimental animal groups were fed with standard chow throughout the study, and weight changes were followed weekly. ELISA method was used for biochemical analysis. As a result of our study, statistically significant differences were observed between the groups with impaired circadian rhythms in weight changes between the initial and final weights (p0.05). It was concluded that probiotic supplementation had a positive effect on weight gain, serum zonulin levels, Insulin, HOMA-IR and QUICKI levels in mice with impaired circadian rhythms.