Ortaöğretim öğrencilerinin hayatın anlamına yönelik tutumları: Anadolu İmam Hatip Lisesi ve diğer lise öğrencileri arasında bir karşılaştırma (Erzurum ili örneği)
Attitudes of secondary school students towards meaning of life: A comparison between Anatolian İmam Hatip High School and other high school and other high school students (Erzurum province example)
  1. Tez No: 790203
  2. Yazar: VEYSEL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Anadolu imam hatip liseleri ve diğer lise türlerinde öğrenim gören öğrencilerin hayatın anlamına yönelik tutum düzeylerini karşılaştırmalı bir şekilde incelemektir. Bununla birlikte çeşitli değişkenlerle (cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum, okul döneminde kalınan yer, okul türü, akademik başarı düzeyi, maneviyata yönelme düzeyi, ahlaki olgunluk düzeyi) öğrencilerin hayatın anlamına yönelik tutum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemektir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Erzurum ili merkez ilçelerine bağlı 10 AİHL ve 11 Diğer Lise türlerinde 12. sınıf düzeyinde öğrenim gören ve tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 975 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma metotlarından biri olan tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri ''Kişisel Bilgi Formu'' ve Aydın, Kaya, Peker tarafından geliştirilen ''Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği'' ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS-26 programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak (p0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to comparatively examine the attitude levels of students studying in Anatolian imam hatip high schools and other types of high schools towards the meaning of life. In addition, it is to determine whether there is a significant difference between students' attitudes towards the meaning of life with various variables (gender, age, socioeconomic status, place of residence during the school period, school type, academic success level, level of orientation towards spirituality, level of moral maturity). The research was carried out with the participation of 975 students selected by random sampling method, studying at the 12th grade in 10 AHHL and 11 Other High School types in the central districts of Erzurum province in the 2022-2023 academic year. The study was designed according to the survey model, which is one of the quantitative research methods. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”and the“Meaning and Purpose of Life Scale”developed by Aydın, Kaya, Peker. SPSS-26 program was used in the analysis of the collected data and the level of significance (p0.05).