Değişik vicia sativa genotiplerinde nükleotipik etkiler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 79022
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ BİLALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz Bu çalışmada, Vicia sativa L. 'nin 7 çeşit ve hattı kullanılmıştır. Telofaz ( 2C ) ve Profaz ( 4C ) DNA miktarlarının tohum ağırlığı, % Mitotik indeks, stoma frekansı/mm2, klorofil a ve b içeriği, kök büyümesi ve gövde büyümesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Vicia sativa L. 'nin kullanılan çeşit ve hatlarında 2C ve 4C çekirdek DNA miktarlarında önemli varyasyon saptanmıştır. Kullanılan çeşit ve hatların DNA miktarı ile % Mitotik indeks, klorofil a ve b içeriği ve kök büyümesi arasında bir ilişki olmadığı, fakat DNA miktarı ile tohum ağırlığı, stoma frekansı ve gövde büyümesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Vicia sativa, Çekirdek DNA içeriği, Nükleotipik Etki,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, seven cultivar varieties of Vicia sativa L. have been used. Nucleotypic effects of telophase ( 2C ) and prophase ( 4C ) nuclear DNA amounts have been established upon seed weight, percent mitotic index, stomatal frequency/mm2, chlorophyll a and b content, root growth and shoot growth. A significant variation in the 2C and 4C nuclear DNA content of cultivar varieties of Vicia sativa has been established. No correlation was observed between their DNA contents and percent mitotic index, chlorophyll a and b and root growth of used of cultivar varieties. But a significant correlation was observed between DNA content and seed weight, stomatal frequency and shoot growth of cultivar varieties. KEY WORDS : Vicia sativa, Nuclear DNA Content, Nucleotypic Effect,