Kentsel dönüşüm proje alanlarında kentsel dönüşüm algısı: Ballıkuyu örneği
Urban transformation perception in urban transformation area: The case of Ballıkuyu
- Tez No: 790236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada, Ballıkuyu kentsel dönüşüm proje alanında yaşayanların kentsel dönüşüm algılarının sosyo-demografik değişkenler, olumsuz yaşam olayları, beklentiler, kişilerarası ilişkiler tarafından nasıl oluşturulduğu incelenmektedir. Gecekondularda yaşayan bireylerin tutumlarının, davranışlarının, algılarının nasıl belirlendiği ve şekillendiği araştırılarak Ballıkuyu kentsel dönüşüm alanında yaşayanların algıları anlaşılmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin kentleşme ve kentlileşme sürecinde günümüzde sıklıkla tartışılan ve birçok uygulama örneği bulunan kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Ballıkuyu sahip olduğu heterojen yapısıyla araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırmanın sonucunda, gecekondularda yaşayanların algılarını belirleyen üst yapısal etmenlerin önemli etkisi olmakla beraber kentsel dönüşüm sürecinde bireylerin algılarını nihai olarak belirleyen etmenin içinde bulunduğu ekonomik sınıf olduğu; yani altyapısal etmenler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated how the urban transformation perceptions of the people living in the Ballıkuyu urban transformation project area are formed by socio-demographic variables, negative life events, expectations, and interpersonal relations. By investigating how the attitudes, behaviors and perceptions of the individuals living in the slums are determined and shaped, the perceptions of the people living in the Ballıkuyu urban transformation area are tried to be understood. Ballıkuyu, which is one of the urban transformation projects that is frequently discussed and has many application examples in the urbanization and urbanization process of Turkey, has been chosen as a research area with its heterogeneous structure. As a result of the research, although the superstructural factors that determine the perceptions of the people living in the slums have an important effect, it is economical class that ultimately determines the perceptions of the individuals in the urban transformation process; In other words, it has been that there are infrastructural factors.