Acil serviste periferik damar yolu açılması sırasında aile varlığının hastanın ağrı ve ağrı korkusu üzerine etkisi
The effect of family presence on the patient's pain and fear of pain during peripheral vascular access in the emergency department
- Tez No: 790237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, acil serviste periferik damar yolu açılması sırasınad aile varlığının ağrı ve ağrı korkusu üzerine etkisinin belirlenmesi üzerine yapılmıştır. Deneysel olarak yapılan araştırmanın evrenini 10.06.2022-01.12.2022 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran hastalar, örneklemi ise araştırmaya dahil olma kritelerini karşılayan 200 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, ''Hasta Takip Formu'', ''Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği'' ve ''Ağrı Korkusu Ölçeği–III'' kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, müdahale-kontrol grupları bağımsız grup karşılaştırmaları için Pearson Kikare testi, bağımsız grup t testi, Mann Whitney U testi, ağrı puanı ile Ağrı Korkusu Ölçeği ve alt boyutları için korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan müdahale ve kontrol grubundaki hastaların, demografik ve tıbbi özelliklerine göre değişkenlere göre aralarında istatistiksel olarak nalamlı farklılık olmadığı, grupların homojen olduğu bulunmuştur (p>0,05), Müdahale grubundaki hastaların ağrı puan ortalaması 3,70± 2,33, kontrol grubundaki hastaların ağrı puan ortalaması 3,43 ±2,07 olup, ağrı puan ortalamalarının gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0,05), Müdahale grubundaki hastaların Ağrı Korkusu Ölçeği toplam puanı 80,03 ± 23,38, kontrol grubundaki hastaların 79,47 ± 20,37 olduğu, ölçek toplam puanının gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0,05), Müdahale grubundaki hastaların ağrı puanı ile Ağrı Korkusu Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamakla birlikte (p>0,05), kontrol grubundaki hastaların ağrı puanı ile Ağrı Korkusu Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmiştir (p0,05), Ağrı Korkusu Ölçeği puanı arasında negatif yönlü zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p0,05), Bu araştırma sonucunda periferik damar yolu açılma sırasında aile varlığının ağrı ve ağrı korkusu üzerine bir etkisinin olmadığı, aile varlığı olmayan hastalarda ağrı ve ağrı korkusu arasında ilişki olduğu bulundu. Araştırmanın daha fazla örneklem ve değişkenlerle tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of family presence on pain and fear of pain during peripheral vascular access in the emergency department. The population of the experimental study consisted of patients who applied to the emergency department of a university hospital in the European side of Istanbul between 10.06.2022 and 01.12.2022, and the sample consisted of 200 patients who met the criteria for inclusion in the research. Research data,“Patient Follow-up Form”,“Digital Pain Rating Scale”and“Fear of Pain Scale-III”were used. Data were analyzed with IBM SPSS 22.0 program. Descriptive statistics were used to evaluate the research data, Pearson Chi-square test for independent group comparisons of intervention-control groups, independent group t-test, Mann Whitney U test, pain score and Fear of Pain Scale, and correlation analysis and regression analysis for its sub-dimensions. Comparisons with a p value below 0.05 were considered statistically significant in statistical analyses. It was found that there was no statistically significant difference between the patients in the intervention and control groups participating in the study according to the demographic and medical characteristics, and the groups were homogeneous (p>0.05). The mean pain score of the patients in the intervention group was 3.70± 2.33, the mean pain score of the patients in the control group was 3.43 ±2.07, and it was found that the mean pain scores were not statistically significant between the groups (p>0.05). Fear of Pain Scale total score of the patients in the intervention group was 80.03 ± 23.38, while the patients in the control group were 79.47 ± 20.37, and the scale total score was not statistically significant between the groups (p>0.05). Although there was no statistically significant difference between the pain score of the patients in the intervention group and the total score of the Fear of Pain Scale (p>0.05), a statistically significant difference was found between the pain score of the patients in the control group and the total score of the Fear of Pain Scale (p0.05), and there was a weak negative correlation between the Fear of Pain Scale score (p0.05). As a result of this study, it was found that family presence did not have an effect on pain and fear of pain during peripheral vascular access, and there was a relationship between pain and fear of pain in patients without family presence. It is recommended to repeat the study with more samples and variables.