Hemodiyaliz tedavisi alan hastaların arteriyovenöz fistüle ilişkin öz bakım davranışları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of self-care behaviors of arteriovenous fistula and affecting factors in patients receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 790238
  2. Yazar: CANAN ÖZEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastaların arteriyovenöz fistüle ilişkin öz bakım davranışlarının ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini Trabzon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde hemodiyaliz tedavisi alan 97 hasta, örneklemini 90 hasta oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından 10 Ağustos-30 Aralık 2021 tarihleri arasında“Hasta Bilgi Formu”ve“Hemodiyaliz Hastalarında Arteriyovenöz Fistüle İlişkin Öz Bakım Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği (HHAVFİ-ÖBDDÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskall Wallis, Dunn testi, Mann- Whitney U ve Spearman's rho Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırmada, HHAVFİ-ÖBDDÖ toplam puan ortalaması 61.86±8.01; HHAVFİ- ÖBDDÖ ”Belirti ve Bulgu Yönetimi“ alt boyutu puan ortalaması 25.08±3.07 ve HHAVFİ- ÖBDDÖ ”Komplikasyonların Önlenmesi“ alt boyutu puan ortalaması 36.78±5.51 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive type to evaluate the self-care behaviors of patients receiving hemodialysis treatment regarding arteriovenous fistula and the affecting factors. The population of the study consisted of 97 patients who received hemodialysis treatment in Trabzon Health Sciences University Kanuni Training and Research Hospital Hemodialysis Unit, and the sample was 90 patients. The data were collected by face-to-face interview technique using the“Patient Information Form”and the“Scale for Evaluation of Self-Care Behaviors Related to Arteriovenous Fistula in Hemodialysis Patients (ASBHD-AVF)”by researcher between 10 August and 30 December 2021. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, median, standard deviation; Kolmogorov-Smirnov test, Kruskall Wallis, Dunn test, Mann- Whitney U and Spearman's rho Correlation Analysis were used. In the study, ASBHD-AVF was 61.86±8.01;“Symptom and symptom management”sub-dimension was 25.08±3.07 and“prevention of complications”sub-dimension was 36.78±5.51.