Tennessee Williams ve Dikkat Çökme Tehlikesi, Hezaren Çiçeği Losyonu Hanımefendisi, Bir Madonna'nın Portresi oyunlarından bir karakter yaratmak
Tennessee Williams and creating a character from his plays This Property is Condemned, The Lady of Larkspur Lotion, Portrait of a Madonna
- Tez No: 790248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, dünyaca ünlü yazar Tennessee Williams'ın hayatı ve oyunları öncelikli olarak detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu bilgilerden hareketle; ailesinin, aşklarının ve yaşadığı olayların oyunlarına nasıl yansıdığı tartışılacaktır. Karakter yaratmadaki ustalığıyla ünlü Tennessee Williams'ın örnek seçilen Dikkat Çökme Tehlikesi, Hezaren Çiçeği Losyonu Hanımefendisi ve Bir Madonna'nın Portresi adlı oyunları incelenecektir. Williams'ın bu üç kısa oyununda yer alan ana kadın karakterlerin ortak paydaları belirlenip bir metin oluşturulacaktır. Oluşturulan bu metin, bir kadının hayattaki ilerleyişi/yürüyüşü üstünden hayatın çocukluk/ilk gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemleri bağlamında ele alınacaktır. Buradaki her karakterin, kendilerine has ayrı özellikleri korunarak tek bir kadın karaktere dönüştürülmeye çalışılıp bir performans sergilenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and plays of the world-famous writer Tennessee Williams will be examined first in detail. Through this careful analysis, how his family and love life is reflected on his plays will be discussed. Three chosen plays-This Property is Condemned, The Lady of Larkspur Lotion and Portrait of a Madonna- will be analyzed. Later, a text will be created after the common denominators of the main female characters in these three short plays will be determined. This created text will be handled in the context of childhood/adolescence, middle-age and old age periods of life through a woman's progress/walk in life. Each character here will be tried to be transformed into a single female character, preserving their unique characteristics and a performance will be presented.