Preoperatif değerlendirmede asa skoru ve LEE indeksi kullanımının postoperatif yoğun bakım ünitesine yatış oranı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of the use of asa score and LEE index during preoperative evaluation on the ratio of intensive care unit admissions
- Tez No: 790249
- Danışmanlar: UZMAN DR. ŞENAY GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı non-kardiyak elektif cerrahi planlanan hastalarda ASA skoru ve LEE indeksinin postoperatif yoğun bakım gerekliliğinin belirlemedeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu tek merkezli, prospektif ve kesitsel çalışma 1 Haziran - 30 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya non-kardiyak elektif cerrahi planlanan 18-65 yaş aralığında hastalar dahil edildi. Tüm hastalar Anesteziyoloji ve Reanimasyon polikliniğinde preoperatif değerlendirildi ve ASA skoru, Lee indeksleri, cerrahi büyüklüğü ve tahmini cerrahi süresi ile öngörülen yoğun bakım ihtiyacı belirlendi. Cerrahi büyüklüğü intraoperatif sıvı kaybı ve doku travma derecesini dikkate alarak 0'dan 8'e kadar derecelendirildi. Hastalar Grup I (yoğun bakım ihtiyacı öngörülen) ve Grup II (yoğun bakım ihtiyacı öngörülmeyenler) olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), cinsiyet, sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, bilinen ek hastalıkları, ASA skoru ve Lee indeksi kaydedildi. Cerrahi bitiminde ise cerrahi süresi, tipi, büyüklüğü, uygulanan anestezi yöntemi, yoğun bakıma yatışı olup olmadığı kaydedildi. Yoğun bakım yatışı olan hastaların yatış nedeni, yoğun bakım kalış süreleri ve yoğun bakımdan çıkışı (eksitus, palyatif ünite, servise taburculuk) kaydedildi. Bulgular: Çalışma yaşları 20 ile 65 arasında değişmekte olan, 68'i (%64,2) erkek ve 38'i (%35,8) kadın olmak üzere toplam 106 hasta ile yapıldı. Preoperatif yoğun bakım yatış hazırlığı yapılan hastaların yaş ortalaması, hazırlık yapılmayanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,001). Hastaların yaşı arttıkça preoperatif yoğun bakım hazırlığı istenme ihtimali ve yatışı artmaktadır (p=0,001). Erkek cinsiyetteki hastalarda preoperatif YBÜ hazırlığı isteme oranı istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of ASA score and LEE index in determining the need for postoperative intensive care in non-cardiac elective surgery patients. Materials and Method: This single-center, prospective, cross-sectional study was conducted between June 1 and September 30, 2022. The study included patients between the ages of 18 and 65 who were planned for non-cardiac elective surgery. All patients were evaluated preoperatively in the Anesthesiology and Reanimation outpatient clinic and the predicted need for intensive care was determined by calculating the ASA score, Lee index, surgical severity, and surgical duration. Surgical severity was graded from 0 to 8, taking into account intraoperative fluid loss and tissue trauma degree. Patients were divided into two groups: Group I (predicted need for intensive care) and Group II (no predicted need for intensive care). The age, body mass index (BMI), gender, smoking and alcohol habits, known comorbidities, ASA score, and Lee index of the patients included in the study were recorded. At the end of surgery, the surgical duration, type, severity, applied anesthesia method, and need for intensive care were recorded. The reason for admission to intensive care, length of stay, and discharge from intensive care (exits, palliative unit, discharge to service) of patients who were admitted to intensive care were also recorded. Results: The study was conducted with a total of 106 patients, 68 (64.2%) of whom were male and 38 (35.8%) were female, with ages ranging from 20 to 65. The mean age of patients who were prepared for preoperative intensive care hospitalization was statistically significantly higher than those who were not prepared (p=0.001). As the age of the patients increases, the probability of requesting preoperative intensive care preparation and hospitalization increases (p=0.001). The rate of preoperative ICU preparation was statistically significantly higher in male patients (p=0.026).