Lisanslı futbolcularda lumbal ve sakroiliak spinal manipülasyonun esneklik ve sıçrama performansına anlık etkisinin karşılaştırılması
Comparison of instant effect of lumbal and sacroiliac spinal manipulation on flexibility and jumping performance in licensed football players
  1. Tez No: 790247
  2. Yazar: BEYZA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. SEFA HAKTAN HATIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Performansın mesleki başarıda büyük rol oynadığı profesyonel spor hayatında, fiziksel performansın madde kullanılmadan geliştirilmesine yönelik çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada disfonksiyonel segmente uygulanan kayropraktik lumbal ve sakroiliak manipülasyon tekniklerinin profesyonel futbolcularda, esneklik ve sıçrama performanslarına anlık etkileri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Sağlıklı, asemptomatik, 18-35 yaş arasında (ortalama=24,98±3,79), 45 profesyonel (ortalama=7,89±4,65 yıl futbol yaşı) erkek futbolcu randomize olarak lumbal manipülasyon yapılan (LMG, n=15), SIE manipülasyon yapılan (SMG, n=15) ve uygulama yapılmayan grup (KG, n=15) olarak 3 gruba ayrıldı. Antropometrik ölçümlerin ardından değişkenleri test ederken esneklik V-Sit Reach test ile, sıçrama performansı dikey sıçrama testi ve yatay sıçrama testi ile ölçülerek 3 parametre belirlendi. Uygulamalar kayropraktik değerlendirme ile tespit edilen lumbal omurga ve SIE'lerdeki disfonksiyonel segmentlere uygulandı. Testler LMG, SMG'ye uygulamaların hemen öncesi ve sonrası uygulanırken KG'de diğerlerinin uygulama süresi kadar boş zaman bırakılarak ön ve son test olarak uygulandı. Seçilen bu çalışma grubunda, uygulanan kayropraktik tekniklerinin ikisi için de seçilen parametreler üzerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In professional sports life, where performance plays a major role in professional success, various studies are conducted to improve physical performance without the use of substances. In this study, the instantaneous effects of chiropractic lumbar and sacroiliac manipulation techniques to the dysfunctional segment on flexibility and jumping performances in professional football players are discussed comparatively. Healthy, asymptomatic, 18-35 years old (mean=24.98±3.79), 45 professional (mean=7.89±4.65 years football age) male football players were randomly divided into 3 groups as lumbar manipulation (LMG, n=15), SIE manipulation (SMG, n=15) and non-application group (KG, n=15). After anthropometric measurements, while testing the variables, flexibility was measured by V-Sit Reach test, jumping performance was measured by Vertical Jump test and Horizontal Jump test and 3 parameters were determined. The applications were applied to the dysfunctional segments in the lumbar spine and SIJ detected by chiropractic evaluation. The tests were applied to LMG, SMG immediately before and after the applications as a pre-test and post-test. In KG, the tests were applied by leaving as much free time as the practice times of the others, instead of application. In this selected study group, it was found that the chiropractic techniques applied created a statistically significant difference on the parameters selected for both of them.