Çocuk yoğun bakım skorlama sistemlerinde oksijen satürasyonunun (SPO2) mortaliteyi ön görmesi: SPO2 ile modifiye edilen prısm-III skorunun validasyonu
Oxygen saturation (SPO2) prediction of mortality in child intensive care scoring systems: Validation of prism-III score modified with SPO2
  1. Tez No: 790251
  2. Yazar: ENES ONKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ATİKE ONGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan hastaların SpO2 ile modifiye edilen PRISM-III skoru hesaplanarak, mortaliteyi ön görme gücü ile modifiye skorun doğrulaması ve diğer yoğun bakım mortalite skorlamalarıyla ayırt ediciliği araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: 01.05.2021-01.08.2022 tarihleri arasında SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen kritik hastalığa sahip 1 ay ve 18 yaş arası hastalar prospektif olarak gözlendi. Hastaların demografik verileri ile PRISM-III, PIM-III ve PELOD skorları kayıt altına alındı. SpO2 değeri konularak oluşturulan modifiye PRISM-III skoru hesaplandı. Hastalar mortalite durumuna göre gruplandırıldı. İstatiksel analizleri için grup karşılaştırmalarında Ki-kare, Mann-Whitney U testi, modifiye PRISM-III skorunun mortaliteyi ön görmesinde eşik değeri için ROC analizi, sağ kalım analizi için Kaplan Meier sağ kalım testi, sağ kalım risk oranının belirlenmesi için Cox Regresyon uygulandı. Bulgular: Toplam 380 hasta çalışmaya alındı. Hastaların en sık yatış nedeninin solunum sıkıntısı (%47) olduğu görüldü. Mortalite oranı %5,5 saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Validation and discrimination of modified PRISM-III score using SpO2 will be investigated in pediatric intensive care unit admissions. Materials and methods: Critically-ill children between 1 month and 18 years who were admitted to intensive care unit of SBU Antalya Training and Research Hospital between 01.05.2021-01.08.2022 were prospectively evaluated. Patient demographics, PRISM-III, PIM-III and PELOD scores were recorded. Modified PRISM-III score was calculated using SpO2. Group categorization was based upon survival. Chi-square, Mann-Whitney U test were used to compare groups. ROC analysis calculated cut-off value of modified PRISM-III score to determine mortality. Kaplan Meier survival analysis determined probability for survival, Cox regression model calculated odds ratio for survival. Results: Total of 380 patients were included in the study. Most common cause for hospitalization was respiratory distress (47%). Mortality rate was 5.5%.