Semptom yükünün altmış beş yaş üstü hospitalize hastalarda malnütrisyon, kırılganlık ve hastanedeki klinik sonuçlarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationships of symptom burden in hospitalized older patients with malnutrition, frailty, and clinical outcomes
  1. Tez No: 790252
  2. Yazar: ŞEYMA KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanede yatarak tedavi gören 65 yaş ve üzeri hastalarda semptom yükü sıklığının ve semptom yükü ile malnütrisyon, kırılganlık, hastanede yatış süresi ve yatış sonlanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya 65 yaş ve üstü 247 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, boy, kilo, vücut kütle indeksi, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, hastaneye yatış nedenleri, servislerde kalış süreleri, hastane çıkış durumları, hastane ve servisteki son durumları kaydedildi. Katılımcılara kırılganlık açısından FRAİL skalası ve malnutrisyon için malnutrisyona yönelik küresel liderlik girişimi (GLIM) kriterleri uygulandı. Somatik semptom skalası-8 kullanılarak semptom yükü değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %56,3'ü kadındı. Yaş ortanca değeri ise 73 yıl olarak saptandı. Hastaların %70'inde somatik semptom skorunun yüksek ve çok yüksek düzeyde olduğu ortaya konuldu. En sık karşılaşılan semptomların halsizlik, yorgunluk, uyku problemleri, mide-bağırsak sorunları ve sırt-bel ağrısı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the frequency of symptom burden and the relationships of symptom burden with malnutrition, frailty, length of hospital stay and hospitalization outcome in hospitalized older patients. Methods: A total of 247 patients aged 65 and over were included in the study. Demographic characteristics, height, weight, body mass index, chronic diseases, drugs used, reasons for hospitalization, length of stay in the wards, hospital discharge status, and their latest status in the hospital and ward of the patients were recorded. The FRAIL index for frailty and the Global Leadership Initiative for Malnutrition (GLIM) criteria for malnutrition were applied to the participants. Symptom burden was assessed using the somatic symptom scale-8 (SSS-8). Results: The median age was 73 years and 56.3% of the patients were female. High and very high levels of somatic symptom burden was detected in 70 percent of the patients. The most common symptoms seen in the participants were weakness, fatigue, sleep problems, gastic and bowel complaints, and back pain. A positive, low-level correlation was found between the SSS score and age (rho=0.189, p=0.003).