Süt sığırı ahırlarında havalandırmaya ilişkin yaklaşımlar ve Bursa ili uygulaması
- Tez No: 79029
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun hızlı artmasına bağlı olarak hayvansal ürünlere olan talepte artmaktadır. Ancak hayvan barınaklarının planlanmasında hayvan çevre istekleri, bölge iklim koşullan ve ahır planlama ilkeleri göz önüne alınmamakta, bu ise yüksek genetik potansiyele sahip hayvanlardan bile arzulanan verimin elde edilmesini engellemektedir. Çevresel istekleri geniş sınırlar arasında değişmesine karşın süt sığırlarında yüksek sıcaklık ve bağıl nemin birlikte etkisi sağlık sorunlarına ve ısı stresine, dolayısıyla da verim düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden süt sığın ahırlan planlanırken süt sığırlarının sıcaklık ve nem gibi çevresel istekleri göz önüne alınarak buna göre havalandırma sistemleri planlanmalıdır. Bu çalışmada, Bursa bölgesinde süt sığın ahırlarının planlama aşamasında kullanılabilecek doğal havalandırma yaklaşımların belirlenebilmesi amacıyla 31 adet ticari süt sığın işletmesi incelenerek havalandırma sorunları belirlenmiş ve 14 adet farklı doğal havalandırma yaklaşımı kullanılarak ahırlarda gereksinim duyulan havalandırma açıklık alanları hesaplanmıştır. Ayrıca ahırlarda gereksinim duyulan havalandırma miktarları da hesaplanarak bölge koşullan için bunu sağlayan en uygun doğal havalandırma yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Süt Sığın, Süt Sığın Ahin, Çevre Koşullan, Doğal Havalandırma
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT VENTILATION APPROACHES FOR DAIRY BARNS AND CASE STUDY FOR BURSA REGION Increasing population growth in the world influence the demand for animal products. However environmental requirements of animals, regional climatical conditions and bam planning principles are not generally considered in the planning phase of barns, so that desired animal production can not be met even from the animals which have high genetical potential. Although dairy cows are able to adapt to a wide range of environmental conditions, the affects of high temperature with relative humidity cause several health problems and heat stress. Therefore, while planning the dairy barns, cows environmantal requirements, such as temperature and humidity, should be considered to plan a convenient ventilation system. In this study, to determine the natural ventilation approaches which will be used for dairy barn planning in Bursa region, 31 commercial dairy barns were examined, ventilation problems were determined and required ventilation opening areas were calculated by using 14 different natural ventilation models. It was aimed to determine the most appropriate approaches that provide the required ventilation rate for Bursa region. KEYWORDS: Dairy Cow, Dairy Barn, Environmental Conditions, Natural Ventilation