Far-right in Germany: Political parties, social movements, terror organizations, lone wolves
Almanya'da aşırı sağ: Siyasi partiler, toplumsal hareketler, terör grupları, yalnız kurtlar
- Tez No: 790300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, geçmişte aşırı sağ hareketini derinlemesine yaşayan Almanya'nın yıllar sonra beklenmedik şekilde artış gösteren bu olguyu farklı alanlarda yeniden tecrübe etmesini ve ülke yönetimi üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bu çalışma genel olarak Almanya'da aşırı sağın farklı boyutlarda ve alanlarda nasıl gelişip dönüştüğünü incelemektedir. Bu bağlamda, siyasi partiler, halk hareketleri, terör grupları, yalnız kurtlar ve güvenlik güçleri aşırı sağ olgusunun incelendiği aktörler olarak ele alınmıştır. Almanya'yı bir vaka çalışması olarak ele alarak kavramsal bir çerçeve üzerinden ülkedeki aşırı sağ siyasetin boyutunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, aşırı sağ siyasetin zaman içinde nasıl ortaya çıktığını ve şu anda nasıl ayakta kaldığından söz ederek günümüzdeki aşırı sağ faaliyetlerinin durumunu analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes unanticipated rise of far- right phenomenon in Germany where the far-right was experienced deeply in the past, by touching upon influences on state administration of Germany in different fields. This study investigates how the far right has developed and transformed in different dimensions and fields in Germany in general. In this context, political parties, social movements, terror groups, lone wolves and state apparatus are considered as actors in which the far- right phenomenon is examined. Taking Germany as a case study, it aims to evaluate the extent of far-right politics in the country through a conceptual framework. It also analyzes the current situation of far-right activities by mentioning about how far-right politics emerged over time and how it is currently standing.