Dispepsi nedeniyle endoskopi yapılan diyabetik hastalarda helicobacter pylori enfeksiyonunun ateroskleroz üzerine etkisi
The effect of helicobacter pylori on atherosclerosis in diabetic patients undergoing endoscopy for dyspepsia
  1. Tez No: 790320
  2. Yazar: RUKİYE NURDAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada Helicobacter pylori (Hp) varlığının tip 2 diyabetik hastalarda aterosklerozun erken belirtisi olan intima media kalınlığı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olup Gastroenteroloji ve Diyabet polikliniğinde takipli olan tip 2 diyabetik hastalarla yapılmıştır. Dispepsi nedeniyle ensoskopi yapılan hastalarda Hp varlığı ile hastaların laboratuar bulguları, demografik ve klinik özellikleri, intima media kalınlıkları ve patoloji bulguları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaşları 42 ile 83 arasında yaş ortalaması 59±10 yıl olan 32'si erkek (%43,8), 41'i kadın (%56,2) olmak üzere dışlama kriterlerini karşılayan toplam 73 olgu dahil edilmiştir. Olguların 31'i (%42,4) Hp pozitif olarak saptanmıştır. Hp varlığı ile eşlik eden hastalıklar, kullanılan ilaç tedavileri, demografik özellikler, biyokimyasal parametreler, endoskopi ve patoloji sonuçları, intima media kalınlıkları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to investigate the effect of Helicobacter pylori (Hp) presence on intima-media thickness, which is an early sign of atherosclerosis in type 2 diabetic patients. Materials and Methods: This study is a retrospective study conducted with type 2 diabetic patients who were followed up in the gastroenterology and diabetes outpatient clinic. The relationship between the presence of Hp and laboratory findings, demographic and clinical characteristics, intima-media thickness and pathology findings in patients who underwent encoscopy for dyspepsia were analyzed. Results: A total of 73 cases meeting the exclusion criteria, 32 males (43.8%) and 41 females (56.2%), with an average age of 59 ± 10 years between 42 and 83 years were included in the study. 31 (42.4%) of the cases were found to be Hp positive. The presence of Hp and accompanying diseases, drug treatments used, demographic characteristics, biochemical parameters, endoscopy and pathology results, intima-media thicknesses were compared.