Hakasların Altın Çüs ve Altın Arığ destanlarına arketipsel sembolik bir yaklaşım
An archetical symbolic approach to the epics of the Khakas Altın Çüs and Altın Arığ
  1. Tez No: 790319
  2. Yazar: MEHMET BEYAZİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Türk dünyası coğrafyasında yaratılmış pek çok edebi türden biri olan destanlar, Hakas Türklerinin oluşturduğu edebi külliyat içinde de önemli bir yer tutar. Toplumların mitik alt yapıları, kültürel kodları, geçirmiş oldukları sosyal ve tarihsel deneyimler gibi pek çok unsuru bünyesinde barındıran destanlar, toplumların kahraman algılarını da ortaya koyan halk anlatılarıdır. Destanlardaki olayları çözümlemek, kahramanları tanımak o destanın yaratıldığı toplumu tanımak, anlamak ve geçmiş deneyimlerine, düşünce yapılarına, arkaik kültürlerine ait fikir sahibi olmak açısından önem taşımaktadır. Destan anlatılarında yer alan kahramanlar, insanın bir birey olma süreçlerini arka planda olağanüstü hikayelerle anlatan yapılardır. Bu çalışmanın konusu olan“Altın Çüs”ve“Altın Arığ”destanları Hakas destan külliyatına ait destanlardır. Bu çalışmada“Altın Çüs”ve“Altın Arığ”destanları analitik psikoloji yöntemi ile arketipsel ve sembolik olarak incelenmiş, bu destanların arketipler ve semboller açısından zengin bir değer ihtiva ettiği tespit edilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde destanlar hakkında genel bilgi verildikten sonra Hakaslar, tarihçeleri, destan gelenekleri ve Hakas destan geleneği üzerine yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde psikolojinin tarihçesi; incelenecek destanların yöntemi olan analitik psikoloji, arketipler ve kuramı ortaya atan Carl Gustav Jung'a yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Altın Çüs ve Altın Arığ destanlarının arketipsel incelemelerine yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde de elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Epics, one of the many literary genres created in the geography of the Turkish world, have an important place in the literary corpus created by the Khakas Turks. Epics, which contain many elements such as the mythical infrastructures, cultural codes, social and historical experiences of societies, are folk narratives that also reveal the heroic perceptions of societies. It is important to analyze the events in the epics, to know the heroes, to know and understand the society in which the epic was created, and to have an idea about their past experiences, mindsets and archaic cultures. The heroes in the epic narratives are the structures that tell the processes of man's becoming an individual with extraordinary stories in the background. The epics of“Altın Çüs”and“Altın Arığ”, which are the subject of this study, are epics belonging to the Khakas epic corpus. In this study,“Altın Çüs”and“Altın Arığ”epics were analyzed archetypically and symbolically with the analytical psychology method, and it was determined that these epics contain a rich value in terms of archetypes and symbols. The study consists of three main parts. In the introduction part of the study, after giving general information about epics, information about Khakass, their history, epic traditions and studies on Khakas epic tradition are given. n the second part, the history of psychology; Carl Gustav Jung, who put forward analytical psychology, archetypes and theory, which is the method of epics to be examined, is included. In the third part, archetypal studies of the epics of Altın Çüs and Altın Arığ are given. In the conclusion part of the study, the results and evaluations are presented.