Kataklismik değişen DQ her yıldızının morötesi tayfı
  1. Tez No: 25165
  2. Yazar: TANSEL AK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu tezde, katakiısmik çift yıldız DQ Her çalışılmaktadır. İlk olarak, kataki i snıı k; değişenler ve DO. Hereulis yıldızları ge nel olarak anlatılmakta, ve daha sonra DO Her yıldızı ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır. Çalışmamızda esas olarak, kataklismik r.iı t yıldız DO Her'in International Ultraviolet Explorer C I UED uydusu ile 1979-1 986 yılları arasında alınmış, düşük dispersi- yoni u morötesi tayfları gerek çizgiler gerekse süreklilikler Açısından ölçülen büyüklüklere gar & incelenerek sonuçlar tartı şı 1 inak tadı r. DO Her'in morötesi tayflarındaki tüm emisyon çizgilerinin.tutulma davranışı sergiledikleri ve çizgi profillerinin önemli bir asimetriye sahip olmadıkları gösterilmiştir. Mgl I X2SOO Â emisyonu tayflarda yoktur. Sürekli akı dağılımları genel olarak d ü z ve düşüktür. Tayf sal çizgilerin hiçbirinin yüksek derecede tutulmuş ol -. maması, çizgilerin, diskin altında ve üstünde yayılmış bölge lerden kaynaklandıklarını gösterir. Mgl I X2SOO Â çizgisinin yok luğu ise, ikincil bileşenin, sistemin morötesi bölgedeki toplam ışınımına katkısının çok az olduğunu işaret eder. Sürekli akı dağılımları sistem geometrisi ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY T n this thesis, the cataclysmic binary DQ Her is studied. Firstly, cataclysmic variables and DQ Her stars are introduced and then DQ Her is reviewed in detail. In our study, low dis persion spectra of DO Her, obtained with the aid of the Interna tional Ultraviolet Explorer Satellite C I LIED in the time interval 1979-1986, are investigated in terms of lines and continua with respect to the measured quantities and the results are dis cussed. It is shown that all emission lines in UV spectra of DQ Her exi bi t eclipse behaviour and' line profiles have not an important asymmetry. The Mgl I XS800 A emission is absent in spectra. Con tinuum flux distributions are generally flat and low. None of the spectral lines in spectra are eclipsed to high degree, indicating that the lines are formed in an extended re gion above and below the disk. Absence of the Mgl I X2SOO A emis sion shows that contribution of the secondary star to total ra diation of trie system in UV region is too small. The Continuum flux distributions are related to system qeometry. Ill