Ortaöğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin duygu yönetimi davranışları ile öğretmenlerin okul mutluluğu arasındaki ilişki
The relationship between emotion management behaviors of high school principals and teachers' school happiness
- Tez No: 790321
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın genel amacı yönetim süreçleri açısından yöneticilerin duygu yönetimi davranışları ile öğretmenlerin okul mutlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Başakşehir, Bakırköy, Küçükçekmece ve Şişli ilçelerinde resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan 383 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem belirlenirken basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Okul Mutluluk Ölçeği ve Yönetim Süreçleri Açısından Yöneticilerin Duygu Yönetimi Davranışları Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi ve korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Yöneticilerin duygu yönetimi davranışları ile öğretmenlerin okul mutluluklarının düzeyi araştırılırken frekans analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları yöneticilerin duygu yönetimi davranışlarının düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir. Yöneticilerin duygu yönetimi davranışları cinsiyet, branş ve okul türü değişkenlerine göre farklılaşırken; yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul mutluluk düzeyinin yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin okul mutluluk düzeyleri cinsiyet değişkenine göre fiziksel donanım, öğrenme ortamı, işbirliği, etkinlikler alt boyutları ve ölçek toplam puanda farklılaşmazken; okul yönetimi alt boyutunda erkek öğretmenlerde kadın öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin okul mutluluk düzeyleri yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşmamakta; okul türü ve branş değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Yönetim süreçleri açısından yöneticilerin duygu yönetimi davranışları ile öğretmenlerin okul mutlulukları pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Okul yöneticisi seçiminde yönetici adaylarının duygu yönetimi becerilerinin dikkate alınması veya okul yöneticilerine yönelik yönetim süreçlerindeki duygu yönetimi becerilerini geliştirmeyi hedefleyen hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to examine the relationship between emotional management behaviors of administrators in terms of management processes and teachers' school happiness. The research was carried out with correlational design.The research sample consists from 383 teachers working in public high schools in the districts Başakşehir, Bakırköy, Küçükçekmece and Şişli in Istanbul province in 2021-2022 education year. Simple random sampling method was used in the research. The data were collected through Personal Information Form, School Happiness Scale and Scale of Managers' Emotion Management Behaviours in terms of Management Processes. In the data analysis process Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis H-Test and correlation analysis were used. Frequency analysis was conducted while investigating the level of emotion management behaviors of administrators and the level of school happiness of teachers. In the study, it was determined that the level of emotional management behaviors of administrators was high. According to the research, while the emotional management behaviors of the administrators differ according to the variables of gender, branch and school type; does not differ according to the age and professional seniority variable. In the study, it was determined that teachers' school happiness level was high. Teachers' school happiness levels do not differ according to gender variable with respect to physical equipment, learning environment, cooperation, activities sub-dimensions and total scale score. In the school management sub-dimension, teachers' school happiness levels are higher among male teachers than female teachers. According to the research, while the teachers' school happiness levels differ according to the variable of branch and school type; they do not differ according to the age and professional seniority variable. Positive and meaningful relationship were determined between emotionalmanagement behaviors of administrators in terms of management processes and teachers' school happiness. It is recommended to consider the emotion management skills of the administrator candidates in the selection of school administrators or to organize in-service training programs aimed at improving the emotion management skills of school administrators in the management processes.