Yolçalışmalarında yapılan laboratuvar deney sonuçlarının jeofizik yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of laboratory experiment results with geophysical methods
  1. Tez No: 790322
  2. Yazar: ERCAN KÖSEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada Kocaeli Bölgesi ve civarında bulunan Taş Ocaklarının doğal hallerinin fiziksel özellikleri incelenmiştir. İncelenen fiziksel özellikler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ölçümlerde 31 adet numune kullanılmıştır. Çalışmalar jeolojik olarak kireçtaşlarında yapılmıştır. Yapılan incelemelerde Ultrasonik Darbe Hızı (UPV) ile Tek Eksenli Basınç Dayanımı (UCS) arasında, elektrik direnci ve şarjabilite arasında güçlü korelasyonlar sağlanmıştır. Parametreler incelendiğinde Ultrasonik Darbe Hızı UPV, UCS deki artışla artar, özdirenç (ohm.m) azaldıkça azalır, yine özdirençler şarjabilite (mV/V) artmasıyla azalır. Test sonuçlarına göre parametreler arasında 0,50 ile 0,66 arasında korelasyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of the natural state of the Stone Quarries in and around Kocaeli Region were examined. Comparisons between the examined physical properties were made. 31 samples were used in the measurements. The studies were carried out in limestones geologically. In the examinations, strong correlations were obtained between Ultrasonic Pulse Velocity (UPV) and Uniaxial Compressive Strength (UCS), electrical resistance and chargeability. When the parameters are examined, UPV increases with the increase in UCS, decreases as the resistivity decreases, and again the resistivities decrease with the increase of the chargeability. According to the test results, correlations between 0.50 and 0.66 were obtained between the parameters.