Biyoaktif cam partiküllerinin simanların mekanik ve adezyon özelliklerine etkisi
Effect of bioactive glass particles on mechanical and adhesion properties of cements
  1. Tez No: 790334
  2. Yazar: ECE UÇAR BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÇEKİÇ NAGAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, fizyolojik sıvılar ile temas ettiğinde granüllerin yüzeyinde kemiğin mineral fazına benzer şekilde kemik benzeri bir apatit tabakasının gelişmesini sağlayan biyoaktif camların rezin simanlara ilavesinin, rezin simanların mekanik ve adezyon özelliklerine etkisini incelemekti. Bu çalışmada ticari olarak temin edilebilir 3 farklı rezin simana 2 farklı oranda biyoaktif cam ilave edildi ve geliştirilen rezin simanların mekanik ve adezyon özellikleri incelendi. Rezin simanlara; %5 ve %10 oranında biyoaktif cam ilave edildi ve her rezin siman için biyoaktif cam içermeyen bir kontrol grubu hazırlandı. Aynı zamanda mekanik özelliklerin değerlendirildiği gruplar için kuru ortamda 24 saat bekletilen örneklerin yanında fizyolojik sıvıları taklit etmesi için simüle edilmiş vücut sıvısında 2 hafta bekletilecek örnekler hazırlandı. Bağlanma dayanımının değerlendireceği gruplar için ise sadece 2 hafta simüle edilmiş vücut sıvısında bekletilecek örnekler hazırlandı. Mekanik özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla sertlik testi ve bükülme dayanımı testi için standartların belirlediği şekilde 10'ar adet örnek hazırlandı. Bağlanma dayanımı testi için de standartların belirlediği şekilde dentin yüzeyi açığa çıkarılmış diş örneklerine laboratuvar kompoziti ile hazırlanan örnekler her grup için 10 adet olacak şekilde simante edildi. Bağlanma dayanımı değerlendirilen örneklerin kırık tipi ışık mikroskobu ile değerlendirildi. Daha sonra bu her grup içinden rastgele 2 adet örnek seçilerek SEM ve EDS analizi yapıldı. Biyoaktif cam ilavesi rezin simanların bükülme mukavemetini azaltırken, Vickers mikrosertlik değerine etkisi her bir siman grubu için önemli ölçüde farklıydı. %10 biyoaktif cam eklenmiş GC Link Force siman grubu dışındaki tüm rezin simanlarda biyoaktif cam ilavesinin bağlanma dayanımını zayıflattığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the addition of bioactive glasses to resin cements, which allow the development of a bone-like apatite layer, similar to the mineral phase of the bone, on the surface of the granules when in contact with physiological fluids, on the mechanical and adhesion properties of resin cements. In this study, 2 different ratios of bioactive glass were added to 3 different commercially available resin cements and the mechanical and adhesion properties of the developed resin cements were investigated. 5% and 10% bioactive glass was added to the resin cements and a control group without bioactive glass was prepared for each resin cement. At the same time, for the groups in which the mechanical properties were evaluated, besides the samples kept in dry environment for 24 hours, samples to be kept in simulated body fluid for 2 weeks to mimic physiological fluids were prepared. For the groups whose bond strength would be evaluated, samples were prepared to be kept in simulated body fluid for only 2 weeks. In order to evaluate the mechanical properties, 10 samples were prepared each for the hardness test and the bending strength test, as determined by the standards. For the bond strength test, as determined by the standards, the specimens prepared with laboratory composite were cemented to tooth specimens with exposed dentin surface, 10 for each group. Fracture type of specimens whose bond strength was evaluated was evaluated by light microscopy. Then, SEM and EDS analysis were performed by randomly selecting 2 samples from each group. While the addition of bioactive glass reduced the flexural strength of the resin cements, its effect on the Vickers microhardness value was significantly different for each cement group. It was observed that the addition of bioactive glass weakened the bond strength in all resin cements except GC Link Force cement group with 10% bioactive glass added.