PP/EPDM termoplastik vulkanizatlarının kürlenme kinetiğine POSS nanotaneciklerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of POSS nanoparticles on the curing kinetics of PP/EPDM thermoplastic vulcanizates
  1. Tez No: 790343
  2. Yazar: GÜLŞAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRALP ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, polihedral oligomerik silsekuioksanların koajan olarak kullanılmasıyla, dikümil peroksit varlığında elde edilen PP/EPDM vulkanizatlarının kürlenme kinetiğinin araştırılmasıdır. Yapısında çapraz bağlanma reaksiyonuna katılabilecek özellikte reaktif gruplar içeren POSS'lar, TPV üretiminde koajan olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Bu amaçla bir PP/EPDM karışımına 3 ve 7 phr oktavinil-POSS, akrilo-POSS, metakrilo-POSS, oktamaleamik asit-POSS ve oktaizobütil-POSS eklenerek, POSS türünün TPV'lerin vulkanizasyon kinetiğine etkisi incelenmiştir. Belirlenen karışımlar döner başlık reometresi kullanılarak farklı sıcaklıklarda reometre eğrileri elde edilmiş ve birinci derece kinetik model ile Isayev Deng modelllerine göre değerlendirilmiştir. Koajan miktarı ve türüne bağlı olarak TPV'lerin reolojisinde meydana gelen değişimler reaktif gruplara sahip POSS nanoparçacıklarının koajan olarak kullanılabilme potansiyelini doğrularken, Isayev Deng modelinin PP/EPDM termoplastik vulkanizatlarının kürlenme kinetiğini modellemede başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the curing kinetics of PP/EPDM vulcanizates obtained in the presence of dicumyl peroxide by using polyhedral oligomeric silsequioxanes as coagents. POSSs containing reactive groups that can participate in the cross-linking reaction have the potential to be used as a coagent in TPV production. For this purpose, the effects of the presence, type and amount of POSS on the vulcanization kinetics of TPVs were investigated by adding different ratios of octavinyl-POSS, acrylo-POSS, methacrylo-POSS, octamaleamic acid-POSS and octaisobutyl-POSS to a PP/EPDM mixture. The determined mixtures were obtained using a rotary head rheometer, rheometer curves at different temperatures and evaluated according to the first-order kinetic model and Isayev Deng models. While the changes in the rheology of TPVs depending on the amount and type of coagent confirmed the potential of using POSS nanoparticles with reactive groups as coagents, it was seen that the Isayev Deng model was successful in modeling the curing kinetics of PP/EPDM thermoplastic vulcanizates.