Gelı̇şmı̇ş ı̇yı̇leştı̇rme programı (ERAS) benı̇gn nedenlı̇ laparoskopı̇k hı̇sterektomı̇ yapılan hastalarda amelı̇yat sonrası sonuçlarımızı ı̇yı̇leştı̇rebı̇lı̇r mı̇?
Could enhanced recovery after surgery program (ERAS) improve our postoperative results in patients who have undergone laparoscopic hysterectomy?
  1. Tez No: 790342
  2. Yazar: BÜŞRA TOPYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFEM BAŞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Standart bakım protokolü ve ERAS protokolü uygulanmış benign nedenli laparoskopik histerektomi yapılan hastaların postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 01/06/2020 ile 30/06/2021 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmamıza benign nedenlerle laparoskopik histerektomi planlanan 68 hasta dahil edildi. Yoğun bakım ihtiyacı olan, 71 yaş üzeri veya malignite nedeni ile cerrahi endikasyonu verilen hastalar dahil edilmedi. Bu hastalar kapalı zarf yöntemi ile iki gruba ayrıldı. İlk gruba kontrol grubu denildi ve standart bakım protokolü uygulandı. İkinci grup ise çalışma grubuydu ve ERAS protokolüne uygun bakım ve takip uygulandı. Her iki grubun preop demografik özellikleri ve preoperatif klinik özellikleri kaydedildi. Her iki gruba yapılacak cerrahi işlem hakkında bilgi verildi. Hastaların intraoperatif özellikleri ve postoperatif ağrı, oral alım, mobilizasyon, gaz - gaita deşarjı, hastanede kalış süresi ve erken dönem komplikasyon varlığı değerlendirilerek kaydedildi. Daha sonra her iki gruptaki hastaların sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: 37 hastaya standart protokol, 31 hastaya ise ERAS protokolü uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre her iki grubun demografik özellikleri arasında anlamlı farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the postoperative outcomes after implementation of a standard care protocol with implementation of an ERAS protocol in patients undergoing laparoscopic hysterectomy for benign causes. Materials and methods: This prospective study was conducted at the Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 1/6/2020 and 30/6/2021. A total of 68 patients scheduled for laparoscopic hysterectomy for benign causes were included in the study. Patients who needed intensive care unit, those over 71 years of age or who had gynecologic malignancy were excluded from the study. The patients were randomly assigned into two groups using the sealed envelope method. A standard care protocol was implemented with the first group (control group). In the second group (experimental group) an ERAS protocol was implemented. Preoperative demographics and preoperative clinical features of both groups were documented. Patients in both groups were informed about the surgical procedure to be performed. Intraoperative characteristics of the patients and their postoperative pain, oral intake, mobilization, gas-stool output, hospital stay and presence of early complications were evaluated and documented. The results from the two groups were then compared. Results: A standard protocol was implemented for 37 patients (control group) and an ERAS protocol was implemented for 31 patients (experimental group). Demographic characteristics of the groups were not significantly different.