Hematolojik kanserli yoğun bakım hastalarında akut böbrek hasarı gelişimi, risk faktörleri ve mortalitesi
Risk factors and mortality of the acute kidney injury in critical hematological cancer patient
  1. Tez No: 790346
  2. Yazar: KEREM İZMİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ: Akut Böbrek Hasarı (ABH); saat ve günler içinde serum kreatin (sCr) düzeyinde artış ve idrar çıkışında azalmayla tanımlanan klinik bir sendromdur. Hematolojik kanserli hastalar yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı gerektiğinde yüksek ABH insidansına ve mortalitesine sahiptir. Ayrıca bu hasta grubu ABH gelişimi için özgül risk faktörlerine sahiptir. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Hematoloji YBÜ'de yatan hastaları inceledik. Bu spesifik hasta grubunda ABH insidansını, ABH gelişimine etki eden risk faktörlerini, mortaliteyi ve diğer risk faktörleri ile ABH'nın mortalite üzerine olan etkisini inceledik. YÖNTEM: Çalışmamızda 01/10/2019-01/10/2023 arasında hastanemiz İç Hastalıkları Hematoloji YBÜ'de, yatan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 144 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm verilerde tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Ek olarak ABH olan ve olmayan, ölen ve yaşayan hastalar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Hasta grubumuzda ABH insidansı ve mortalitesi belirlenmiştir. Karşılaştırmalarda tek değişkenli analizlerde anlamlı çıkan veriler çok değişkenli analiz ile incelenmiştir. Hastalarımızda ABH gelişimine ve mortaliye etki eden risk faktörleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute Kidney Injury (AKI); It is a clinical syndrome defined by an increase in serum creatine (sCr) level and a decrease in urine output within hours and days. Patients with hematological cancer have a high incidence of AKI and mortality when intensive care unit (ICU) admission is required. In addition, this patient group has specific risk factors for the development of AKI. In our study, we examined patients hospitalized in Gazi University Hematological ICU. In this specific patient group, we examined the incidence of AKI, risk factors affecting the development of AKI, mortality and other risk factors, and the effect of AKI on mortality. METHOD: In our study, patients hospitalized in the Hematological ICU of our hospital between 01/10/2019 and 01/10/2023 were retrospectively analyzed. A total of 144 patients were included in the study. Descriptive statistics were made on all data. In addition, patients with and without AKI, who died or survived, were compared among themselves. AKI incidence and mortality were determined in our patient group. In comparisons, the data that were significant in univariate analyzes were evaluated with multivariate analysis. Risk factors affecting the development of AKI and mortality in our patients are shown.