Lise öğrencilerinde yaşam bağlılığının yordayıcıları olarak umut ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri
Strategies to improve hope and subjective well-being as predictors of life engagement in high school students
- Tez No: 790374
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, liseye devam eden ergenlerin umut ve öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin yaşam bağlılıklarını yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Çalışmada ayrıca lise öğrencilerinin yaşam bağlılıkları ile çeşitli demografik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaşları 14-17 arasında değişen 442 ergen (255'i kız öğrenci, 187'si erkek öğrenci) katılmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeline uygun bir biçimde yapılmıştır. Araştırmada“Yaşam Bağlılığı Ölçeği”, Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri Ölçeği“, ”Sürekli Umut Ölçeği“ ve araştırmacı tarafından geliştirilen ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve Standart Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre, okulu sevme düzeyi yüksek olan öğrencilerin, okulu orta düzeyde seven öğrencilere göre yaşam bağlılıkları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Yine bulgular sonucunda lise öğrencilerinin sınıf düzeyine göre yaşam bağlılıkları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Ayrıca lise öğrencilerinin yaşam bağlılıkları, öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve umut ile pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki göstermektedir. Öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve umut, lise öğrencilerinin yaşam bağlılıklarının toplam varyansın %22'sini açıklamaktadır. Araştırma bulguları alanyazın göz önüne alınarak tartışılmış ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether hope and subjective well-being increasing strategies of adolescents attending high school predict their life engagement. The study also aimed to determine the relationship between high school students' life engagement and various demographic characteristics. 442 adolescents (255 female students, 187 male students) aged between 14-17 participated in the study. The study was conducted in accordance with the relational screening model.“Life Engagement Scale”, Subjective Well-Being Increasing Strategies Scale“, ”Continuous Hope Scale“ and ”Personal Information Form" developed by the researcher were used in the research. Independent Groups t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product Moments Correlation Coefficient and Standard Multiple Linear Regression Analysis were used in the analysis of the data. The data were analyzed using the IBM SPSS 22 package program. According to the findings obtained as a result of the research, it was found that female students compared to male students, students with a high level of liking for school had a significantly higher level of life engagement than students who liked school at a moderate level. Again, as a result of the findings, it was seen that there was no significant difference between the life engagement of high school students according to the grade level. In addition, high school students' life engagement is positively and significantly related to subjective well-being increasing strategies and hope. Strategies to increase subjective well-being and hope explain %22 of the total variance of high school students' life engagement. The research findings were discussed considering the literature and suggestions were presented on the subject.