Ergen ebeveyn çatışması: Geç ergenlerin kişilik özellikleri, algılanan ebeveyn kişilik özellikleri ve iyi oluş açısından incelenmesi
Adolescent parent conflict: Examination of the subject in terms of personality traits of late adolescents, perceived parent personality traits and well-being
  1. Tez No: 790390
  2. Yazar: AYŞENUR AYGÜN ILIKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergen ebeveyn çatışmasının geç ergenlerin kişilik özellikleri, algılanan ebeveyn kişilik özellikleri ve iyi oluş açısından incelenmesidir. Ayrıca cinsiyet değişkenine göre de ergen ebeveyn çatışmasının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma 18-24 yaş arasındaki geç ergenlik dönemi bireyleri ile yürütülmüştür. Araştırmaya 275 kadın, 100 erkek olmak üzere toplam 375 kişi katılmıştır. Bu araştırmada verileri elde etmek amacıyla Ergen-Ebeveyn Çatışma Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, PERMA Ölçeği ve demografik bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t-testi, Pearson korelasyon analizi, basit regresyon analizi ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; ergen ebeveyn çatışmasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Geç ergenlerin kişilik özelliklerinin ergen ebeveyn çatışmasını anlamlı şekilde açıkladığı görülmüştür. Kişilik özelliklerinden sorumluluğun negatif yönde ve duygusal tutarsızlığın ise pozitif yönde ergen ebeveyn çatışmasını yordadığı görülmüştür. Algılanan anne kişilik özelliklerinin ve algılanan baba kişilik özelliklerinin ergen ebeveyn çatışmasını anlamlı şekilde açıkladığı görülmüştür. Annelerin dışadönüklük kişilik özelliğinin negatif yönde ve duygusal tutarsızlık kişilik özelliğinin ise pozitif yönde ergen ebeveyn çatışmasını yordadığı görülmüştür. Babaların duygusal tutarsızlık kişilik özelliğinin de pozitif yönde ergen ebeveyn çatışmasını yordadığı görülmüştür. İyi oluşun da ergen ebeveyn çatışmasını anlamlı şekilde açıkladığı görülmüştür. Araştırma bulguları literatür bağlamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine adolescent parent conflict in terms of personality traits, perceived parental personality traits and well-being of late adolescents. In addition, it was aimed to examine the adolescent parent conflict according to the gender variable. In this direction, the study was conducted with late adolescence individuals between the ages of 18-24. A total of 375 people, 275 women and 100 men, participated in the study. In this study, Adolescent-Parent Conflict Scale, Basic Personality Traits Scale, PERMA Scale and Personal Information Form created by the researcher were used to obtain data. T-Test for independent groups, Pearson correlation analysis, simple regression analysis and multiple regression analysis techniques were used in the analysis of the data. According to the findings of the research; It was found that there was no significant difference in terms of gender in adolescent parent conflict. It was observed that personality traits of late adolescents significantly explained adolescent parent conflict. It was observed that responsibility personality trait predicted adolescent parent conflict negatively and emotional inconsistency predicted positively. Perceived mother personality traits and perceived father personality traits were found to explain adolescent parent conflict significantly. It was observed that the extraversion personality trait of mothers predicted the adolescent parent conflict negatively and emotional inconsistency personality trait of mothers predicted positively. Emotional inconsistency personal trait of fathers also predicted the adolescent parent conflict positively. Well-being was also found to explain adolescent parent conflict significantly. The research findings were discussed in the context of the literature and suggestions were presented.