Bir sanal akrabalık olarak kankalık ve işlevleri
Functions of bro as a virtual kinship functions of brotherhood known as a kind of virtual known
- Tez No: 790398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL REYHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kurumlar, bir ihtiyacın doğması ve bu ihtiyacın giderilmesi ya da bir sorunun oluşması ve bu sorunun çözülmesi sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçlar, problemler ve çözümleri; yaşanan çağ, yaşam koşulları, ekonomi, eğitim, toplumun ve bireyin beklentileri vb. şartlar etrafında şekillenen ve bu şartların değişmesiyle yeni ihtiyaçları da beraberinde getiren dönüşümsel veya değişimsel bir yapıya sahiptir. İhtiyaçların değişmesiyle kurumlarda da değişimler gerçekleşir. Bu değişimler bazen bir dönüşüme bazen var olan kurumun işlevini yitirip yeni bir kurumun ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Kan bağına dayalı olan aynı zamanda evlilik yoluyla kurulan ve yine kan bağına yol açan akrabalıkların yanı sıra kan bağına dayalı olmayan akrabalık kurumlarının ortaya çıkması da insanların ihtiyaçlarının değişmesinin bir sonucu olarak kabul edilmekte ve ortaya çıkan bu yeni sosyal kurumlara sanal akrabalık (kurgusal akrabalık) denilmektedir. Dünyada, yaşanan çağın gereklerine uygun olarak değişen koşullar sebebiyle insanların da ihtiyaçları değişmiş veya çeşitlenmiştir. Değişen veya çeşitlenen ihtiyaçlar ise pek çok sanal akrabalık türünün ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu sebeple geçmişten günümüze ortaya çıkan sanal akrabalıklar çeşitli isimlerle anılmış ve ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan her yeni kurum yeni adlandırmaları da beraberinde getirmiştir. Günümüz Türkiye'sinde lise öğrencilerinin arasında sıkça kullanılan“kanka”kelimesinden hareketle kanka kelimesi yeni bir adlandırma olarak kabul edilmiştir. Bir sanal akrabalık olup olmadığını tartışacağımız kankalık bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama tekniği olarak kankalığın yapısı ve işlevleriyle ilgili“Google form”üzerinden 23 kısa cevaplı soru hazırlanmıştır. Bir ön çalışma sonucu oluşturulan bu sorular lise öğrencilerine dijital ortamda gönderilmiş öğrencilerin soruları cevaplaması istenmiştir. HMKÜ etik kurulundan ve MEB'den araştırma ile ilgili izin alınmıştır. Velileri için onam hazırlanmış aynı zamanda öğrencilerin gönüllü olarak araştırmaya katılması ve çalışmanın amacı ve önemi konusunda bilgilenmesi için gerekli açıklamalar gönderilen formaların ön kısmında yer almıştır. İki aylık süre içerisinde formlar 152 lise öğrencisi tarafından gönüllü olarak doldurulmuş ve bu cevaplar analiz edilmiştir. Kankalığın oluşumunu, bağlayıcılığını, kurallarını, sayısını, ailedeki varlığını, sonlandırılmasını kapsayan sorulardan yola çıkılarak kankalığın yapısı ortaya koyulmuş, kankalığın bir sanal akrabalık türü olduğu belirlenmiş ve kankalık kurumu işlevsel kuram bağlamında incelenmiştir. Sonuç olarak kankalık kurumunun lise öğrencilerinin ihtiyaçları ve seçimleri sonucu ortaya çıktığı, öğrencilerin aile bireylerinde kankalığın var olduğu, kanka seçilen kişilerle ortaya çıkan ilişki ağının diğer bireylerle kurulan ilişkiden farklı, özel ve daha yakın olduğu belirlenmiştir. Kankalığın lise öğrencilerinin eğlenme, paylaşma, dayanışma, desteklenme, toplumsallaşma gibi ihtiyaçlarına cevap vererek kankalığın belirli işlevlere sahip olduğu belirlenmiştir. Kankalık kurumunun yapısı ve işlevlerinden hareketle bir sanal akrabalık olarak kabul edilmesi gerektiği ve kankalığın gelecekte bir sanal akrabalık olarak devam edebileceği aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions arise as a result of the process of raising a need and satisfying this need or the occurrence of a problem and solving this problem. These needs, problems, and their solutions, the current era, conditions of life, economy, education, expectations of society and the individual, etc., has a transformational or variational structure that is shaped around the conditions and brings new needs as a result of changing of these conditions. With the change of needs, changes also occur in institutions. These changes sometimes lead to a transformation, or the existing institution loses its function, and a new institution emerges. The emergence of kinships based on blood ties, which are also established through marriage and again lead to blood ties, and kinships not based on blood ties, is also considered a result of changing human needs. Furthermore, these new social institutions are called virtual kinship (fictional kinship). Because of the changing conditions in the world, by the requirements of the current era, people's needs have also changed or diversified. On the other hand, changing or diversifying needs have made way for the emergence of many types of virtual kinship. For this reason, the virtual relatives that have emerged from the past to the present have been referred to by various names, and each new institution that has emerged due to the needs has brought new names with it. The word dude has been accepted as a new description based on the word“dude,”which is frequently used among high school students in today's Turkey. Dudism, in which we will discuss whether there is a virtual kinship, has formed the subject of this study. In the study, 23 questions with short answers were prepared on the“Google form”about the structure of dudism and its functions as a data collection technique. These questions created a spadework, were sent to high school students via the internet, and were asked to answer the questions. Permission has been obtained from the ethics committee of HMKU and MEB regarding the research. The consent has been prepared for the parents. Additionally, there are explanations necessary for students to participate in the research voluntarily and to get about the purpose and importance of the study on the front of the sent forms. During the two months, the forms were voluntarily completed by 152 high school students, and these answers were analyzed. Based on the questions covering the formation, bindingness, rules, number, presence in the family, and breaking off the dudism, the structure of dudism was revealed. Moreover, it was determined that dudism is a type of virtual kinship, and the concept of dudism was examined in the context of functional theory. As a result, high school students, the institution of the Fellowship of the needs and choices that arise as a result of the students ' family members have fun bro, dude, that arise from relationships established with different networks with other individuals of the Chosen People, It was determined that the special and closer. It has been determined that friendship has certain functions by responding to the needs of high school students such as having fun, sharing, solidarity, support, socialization. Based on the structure and functions of dudism, it has been stated that it should be accepted as a virtual kinship and that dudism can continue as a virtual kinship in the future.