Tenis antrenörlerinin iletişim becerileri ve yeterlilikleri ile aos testlerine verdikleri cevaplar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationship between the communication skills and competences of tennis coaches and their answers to the aos test
  1. Tez No: 790407
  2. Yazar: GAMZE SAFİYE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, tenis antrenörlük belgesine sahip bireylerin antrenörlük mesleğinde kendilerini ne derece yeterli gördüklerini ve eğitim alan kişilerin antrenörlerinin iletişimindeki becerilerini ne derece yeterli gördüklerini belirlemek ve ortaya çıkan bu verilerin antrenörlerin AOS performans testinde çıkan sonuçlar ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ege Bölgesi'nde bulunan ve aktif görev yapan tenis antrenörleri, örneklemini ise Muğla ilinde bulunan, aktif görev yapan tenis antrenörlerini ve antrenörlerin eğitim verdiği kişileri kapsamaktadır. Araştırmaya 18 tenis antrenörü ve 78 tenis eğitimi alan kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan antrenörlerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesinde, Yılmaz vd., (2009) tarafından geliştirilmiş olan“Antrenör İletişim Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Antrenörlük yeterlilik düzeylerine; Feltz, Chase, Moritz ve Sullivan (1999) tarafından geliştirilen, Myers, Fetz, Chase, Reckase ve Hancock (2008) tarafından güncellenen, Unutmaz ve Gençer (2017) tarafından Türkçe uyarlama çalışmasının yapıldığı“Antrenörlük Yeterlilik Ölçeği-II”ile bakılmıştır. Antrenörlerin performanslarının ölçümü Türkiye Tenis Federasyonu'nun faal olarak kullandığı AOS saha içi değerlendirme testi kullanılmıştır. AOS saha içi değerlendirme testinde antrenörlerin; tenis oynama becerilerine bakılarak, yer vuruşlarının derinlik testi değerlendirmesi, vole vuruş testi değerlendirmesi, yer vuruşlarının hassasiyet testi değerlendirmesi ve servis testi değerlendirmesi puanlanmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS Statistics (versiyon 18.0) programı ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, antrenörlerin AOS testlerine verdikleri cevapların yeterli düzeyde ve iletişim becerilerinin üst seviyede olduğu, antrenör yeterlilikleri açısından da kendilerine iyi düzeyde güvendikleri belirlenmiştir. Araştırmada ortaya çıkan bulgulardan hareketle antrenörlerin yeterliliklerinin ve iletişim becerilerinin iyi düzeyde gelişmesinin, sporcuların gelişimi açısından da önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the extent to which individuals with a tennis coaching certificate see themselves as competent in the coaching profession and to what extent the trainees consider their coach's communication skills to be sufficient and to examine the relationship of these data with the results of the coaches' AOS performance test. The universe of the research includes active tennis coaches in the Aegean Region, and the sample includes active tennis coaches in Muğla and the people trained by the coaches. 18 tennis coaches and 78 tennis trainees participated in the research. The“Trainer Communication Skill Scale”developed by Yılmaz et al., (2009) was used to evaluate the communication skills of the coaches participating in the research. Coaching proficiency levels; The“Coaching Proficiency Scale-II”was developed by Feltz, Chase, Moritz, and Sullivan (1999), updated by Myers, Fetz, Chase, Reckase, and Hancock (2008), and adapted into Turkish by Forgetz and Gençer (2017). Measuring the performances of the trainers AOS on-court evaluation test, which is actively used by the Turkish Tennis Federation, was used. In the AOS on-field evaluation test, the coaches; Depth evaluation of ground kicks, volley hit evaluation, sensitivity evaluation of ground kicks and service evaluation were scored based on tennis playing skills. Statistical analysis of the data was done with SPSS Statistics (version 18.0) program. According to the findings of the research, it was determined that the answers given by the coaches to the AOS tests were at a sufficient level, their communication skills were at a high level, and they had a good level of confidence in terms of coaching competencies. Based on the findings of the research, it can be said that a good level of development of the competences and communication skills of the coaches is also important for the development of the athletes.