Hemşire yöneticilerin halk sağlığı sorunu olan covid 19 salgınına yönelik kriz yönetimi ve ilişkili faktörler
Crisis management and related factors for the covid 19 epidemic, a public health problem of nurse managers
  1. Tez No: 790425
  2. Yazar: SELİN SONGÜL BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET BALLIEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, hemşire yöneticilerin halk sağlığı sorunu olan Covid 19 salgınındaki kriz yönetimi becerileri ve bununla ilişkili faktörleri inceleme amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel olarak, 20 Temmuz-20 Ekim 2021 tarihleri arasında Giresun il merkezinde bulunan Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları EAH, Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere üç hastanenin hemşire yöneticilerinden veri toplanarak gerçekleşti. Araştırmanın evrenini 196 hemşire yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi kullanılmadı, evrenin tümüne ulaşılması hedeflendi. Araştırmaya katılmayı kabul eden 156 hemşire yönetici araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Araştırmaya katılan yöneticilerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelendi. Yöneticilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek puan ortalaması incelemesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri uygulandı. Hemşire yöneticilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek puanlarının neden sonuç ilişkisini incelemek için lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan hemşire yöneticilerin %8,3'ü erkek, %91,7'si kadın olduğu, hemşire yöneticilerin çoğunun ''31-40'' yaş arasında, lisans ve üzeri mezunu, ''1-5'' yıldır yönetici olarak çalıştığı, çoğunluğunun hizmet içi eğitim programına katıldığı belirlendi. Araştırmaya katılan hemşire yöneticilerin, ''Kriz Yönetimi Ölçeği'' puan ortalaması 3,143±0,286 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study was conducted to examine the crisis management skills and related factors in the Covid 19 epidemic, which is a public health problem of nurse managers. Material and Methods: This study is cross-sectional, between 20 July-20 October 2021, Giresun University Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Training and Research Hospital, GRU Obstetrics and Pediatrics EAH, Physiotherapy and Rehabilitation Center were gathered from the nurse managers of three hospitals. The population of the research consists of 196 nurse managers. In the study, it was aimed to reach the entire universe, which did not use sampling method. The sample of the study was composed of 156 nurse managers who agreed to participate in the study. The data obtained in the research were evaluated in computer environment by means of Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the managers participating in the research, and average and standard deviation statistics were used to analyze the scale. Kurtosis and Skewness values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. According to the descriptive characteristics of the managers, t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were applied in the examination of the scale score average. Linear regression analysis was used to examine the cause-effect relationship of the descriptive characteristics of the nurse managers according to the scale scores. Results: The results of the study by a research nurse managers by 8.3% male, %91,7% is a woman, most of the nurse managers '31-40', between the ages of a bachelor degree, '1-5' for years she worked as an administrator, the majority of in-service training program was determined to have participated in. The mean score of the“Crisis Management Scale”of the nurse managers participating in the study was calculated as 3.143±0.286.