Sosyal destek hizmetleri müdürlüğü, sosyal destek hizmetleri birimi'nden yardım alan 18-45 yaş arasındaki kadın bireylerde besin güvencesizliği ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 790446
  2. Yazar: GİZEM HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Besin güvencesi, insanların sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besin ihtiyaçlarını ve gıda önceliklerimi karşılayabilmek amacıyla yeterli, sağlıklı, güvenilir ve besleyici gıdaya fiziksel ve ekonomik bakımdan sürekli olarak erişebilmelerini kapsar. Sosyoekonomik düzeye bağlı olarak, diyet kalitesinde düşüşle birlikte besin güvencesizliği kadınların beslenmesini etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal yardım alan kadınlarda besin güvencesizliği ve diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma Ağustos 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Sosyal Destek Birimi'nden yardım alan 18-45 yaş aralığındaki 116 gönüllü kadın üzerinde yapılmıştır. Gönüllülere Hanehalkı Besin Güvencesizliği Erişim Ölçeği, 24 saatlik tüketim kaydı, sosyodeografik form, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri içeren anketler yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ayrıca, bireylerin antropometrik ölçümleri alınarak beden kütle indeksleri (BKİ), bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların HFIAS puanları ile SYİ-2010 puanları arasındaki ilişki durumu incelendiğinde, kadınların“HFIAS Toplam”puanları ile“SYİ-2010 Toplam”puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olmadığı (r=-0.017; p>0.05) bulundu. Bireylerin toplam diyet kalitesinin ölçülebilmesi için geliştirilmiş olan araçlardan biri SYİ'dir. Kadınlarda yapılan bu çalışmada sağlıklı yeme indeksi ve besin güvencesizliği arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Nutritional security covers people's physical and economic use of continuous access to sufficient, healthy, reliable and food nutrients to meet their nutritional needs and food expectations for a healthy life. Depending on the socioeconomic level, food insecurity along with dietary security do not affect women's nutrition. The aim of this study is to examine the relationship between social assistance recipient's used food insecurity and diet quality. The study was conducted on 116 volunteer women between the ages of 18-45 who received help from Şişli Municipality Social Support Services Directorate, Social Support Unit, between August 2022 and September 2022. Questionnaires including Household Food Insecurity Access Scale, consumption record of 24 people, sociodeographic form, nutrition observations and anthropometric measurements were administered to the volunteers through face-to-face interviews. While showing the relationship between the HFIAS scores of the women participating in the study and the HEI-2010 scores, it was found that the women's“HFIAS Total”scores and the“HEI-2010 Total”scores were not limited as a control (r=-0.017; p>0.05). One of the tools developed to measure the total diet quality of individuals is HEI. In this study conducted in women, no significant difference was found between the healthy eating index and food insecurity.