Cerrahi hastalarında karşılanamayan hemşirelik bakımı algısı ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between perception of missed nursing care and patient satisfaction in surgical patients
  1. Tez No: 790445
  2. Yazar: MELEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR CANDAŞ ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma cerrahi hastalarında karşılanamayan hemşirelik bakım algısı ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı özellikteki çalışmanın örneklemini 130 hasta oluşturmaktadır. Çalışma verileri hasta tanıtım formu, misscare (karşılanamayan bakım) anketi-hasta ve Newcastle hemşirelik bakımından memnuniyet ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler IBM SPSS 23 paket programında analiz edildi. Araştırma kapsamında bireylerin yaş ortalaması 48.9±16.7 ve %59.2'si erkektir. Hastaların %96.2'sinin refakatçisi bulunmakta olup %53.1'i ameliyat sonrası kendi bakımına katılabilecek yeterlilikte değildir. Hastaların hastanede yatış süreleri ortalama 2.8±1.2 gündür. Hastaların karşılanamayan hemşirelik bakım puanı ortalaması 24±7.4, iletişim alt boyutu 9.2±3.4, temel bakım alt boyutu 12.8±4.8 ve zaman alt boyutu 2.1±2.2 olarak saptandı. Hastaların memnuniyet ölçeği puanı 81.1±15.4 olarak belirlendi. Hastaların tamamına yakını düşme, deri bütünlüğünde bozulma/yatak yarası, ilaç uygulama hatası ve yeni enfeksiyon gelişme sorunu yaşamadığını belirtti. Damar yolu tıkanması (%20.0) ve damar yolundan cilt altına sızıntı (%16.2) olması durumları ile diğerlerine göre daha fazla karşılaştıkları belirlendi. Hastaların memnuniyet puanı ile karşılanamayan hemşirelik bakımı toplam puanı arasında yüksek düzeyde negatif yönlü (r=-0.638; p0.050), yaş arttıkça ve hastanede yatış süresi uzadıkça hasta memnuniyetinin azaldığı belirlendi. Sonuç olarak, karşılanamayan hemşirelik bakım algısı arttıkça hasta memnuniyeti azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between the perception of unmet nursing care and patient satisfaction in surgical patients. The sample of the descriptive study consists of 130 patients. Study data were collected using patient identification form, misscare survey-patient and Newcastle satisfaction with nursing care scale. Data were analyzed in IBM SPSS 23 package program. Within the scope of the research, the mean age of the individuals was 48.9±16.7 and 59.2% of them were male. 96.2% of the patients have a companion, and 53.1% of them are not qualified to participate in their own care after the surgery. The mean hospital stay of the patients was 2.8±1.2 days. The patients' total unmet nursing care score was detected 24±7.4, communication sub-dimension 9.2±3.4, basic care sub-dimension 12.8±4.8, time sub-dimension 2.1±2.2. The satisfaction scale score of the patients was determined as 81.1±15.4. Almost all of the patients stated that they did not experience any problems such as falling, deterioration of skin integrity/bed sores, medication errors or new infections. It was determined that they encountered more frequent vascular occlusion (20.0%) and subcutaneous leakage (16.2%) than the others. There is a highly negative correlation (r=-0.638; p0.050), it was determined that patient satisfaction decreased as the age increased and the length of hospital stay increased. As a result, as the perception of missed nursing care increases, patient satisfaction decreases.