Konvansiyonel ve metastatik femur boyun kırığı hastalarının mortalite ve morbiditesini etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of factors affecting mortality and morbidity of patients with conventional and metastatic femoral neck fractures
  1. Tez No: 790458
  2. Yazar: EMRECAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Genel Bilgiler: Konvansiyonel ve metastatik femur boyun kırıkları (FBK) rutin pratikte farklı hasta gruplarını oluştursalar da tedavi yönetimi iki grup için benzer şekilde ilerler. Günümüzde FBK için oluşturulmuş sistematik yaklaşımlar mevcuttur ve kılavuzlarla desteklenmektedir. Metastatik FBK hastaları kendilerine ancak konvansiyonel FBK için oluşturulmuş tedavi planı içinde yer bulmaktadır. Çalışmamızın amacı konvansiyonel femur boyun kırıkları için uygulanan bu tedavi yönetiminin metastatik FBK için yeterli olup olmadığını belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışma retrospektif olarak planlandı. 2011-2021 yılları arasında kliniğimizde konvansiyonel ve metastatik femur boyun kırığı tanısıyla endoprostetik rekonstrüksiyon uygulanan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme ve çıkarılma kriterlerine göre 185 konvansiyonel ve 71 metastatik hasta ile çalışmaya devam edilmiştir. Hasta sağkalımına etki edebilecek hasta ve hastane kaynaklı faktörler belirlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Although conventional and metastatic femoral neck fractures (FNF) constitute different patient groups in routine practice, treatment management proceeds similarly for these two groups. Today, systematic approaches to FNF are available and supported by guidelines. Metastatic FNF patients find a place for themselves only in the treatment plan orientated for conventional FNF. The aim of our study is to determine whether this treatment management for conventional femoral neck fractures is efficient for metastatic FNF Methods: The study was planned retrospectively. Patients who underwent endoprosthetic reconstruction with the diagnosis of conventional and metastatic femoral neck fracture in our clinic between 2011-2021 were evaluated. The study continued with 185 conventional and 71 metastatic patients according to the inclusion and exclusion criteria. Patient and hospital-related factors that may affect patient survival were determined and evaluated.