Kuru tip transformatörler için kısmi deşarj ölçümü ve değerlendirme yöntemleri
Partial discharge measurement and evaluation methods for dry type transformers
- Tez No: 790464
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA ALBOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyada artan enerji talebine karşın, enerjinin son kullanıcıya ulaştırılması esnasında elektriksel ekipmanlarda oluşan arızalar, enerji ve tedarik sürekliliğini tehdit etmekte, bunun yanı sıra enerji verimliliğini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yüksek maliyetli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Elektriksel ekipmanlarda meydana gelen arızaların büyük çoğunluğu, maruz kaldıkları, elektriksel, termal ve çevresel stres sonucunda oluşan yalıtım problemleri nedeniyle meydana gelmektedir. Elektriksel ekipmanların yalıtım problemlerinin değerlendirilmesi için kısmi deşarj ölçümleri kullanılır ve oluşabilecek arızaların önceden tespit edilmesinde kritik öneme sahiptir. Güç sistemin temel yapı taşlarından olan kuru tip transformatörler son yıllarda ağırlıkları, boyutları ve güvenirliklileri nedeniyle özellikle dağıtık üretim birimlerinde olduğu gibi birçok alanda tercih edilmektedir. Kuru tip transformatörler işletme koşullarında nem, toz, tuz gibi etkilere maruz kalır. Bu sebeple yalıtım problemleriyle karşılaşılır. Yalıtım problemlerinin sonucunda elektriksel arızalar meydana gelir. Kuru tip transformatörlerde meydana gelen arızalar, güç sistemi güvenirliliği parametrelerini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, kuru tip transformatörlerde meydana gelen yalıtım problemlerinin önceden tespit edilebilmesi için kısmi deşarj ölçümleri temelli dijital varlık yönetim sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan dijital varlık yönetim sistemi, işletmede faaliyet gösteren kuru tip transformatörlere entegre edilmiş, sıcaklık, nem gibi parametrelerin kısmi deşarj oluşumuna etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca laboratuvar ortamında, kuru tip transformatörlerde oluşturulan sentetik kısmi deşarj deneyleriyle, uzun yıllar güvenilirliğini kanıtlamış geleneksel ölçüm yöntemlerine göre dijital varlık yönetim sistemi dijital varlık yönetim sisteminin etkinliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar çalışma içerisinde paylaşılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kuru tip transformatörler için oluşturulan, kısmi deşarj ölçümleri temelli dijital varlık yönetim sisteminin kuru tip transformatörlerde yalıtım problemlerinin değerlendirilmesi ve kestirimci bakım uygulamaları için ideal çözüm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing energy demand in the world, malfunctions in electrical equipment during the delivery of energy to the end user threaten the continuity of energy and supply and adversely affect energy efficiency. It also causes high-cost economic losses. Most failures in electrical equipment are caused by insulation problems resulting from electrical, thermal, and environmental stress to which they are exposed. Partial discharge measurements are used to evaluate the insulation problems of electrical equipment and are of critical importance in the early detection of malfunctions that may occur. Dry type transformers, which are one of the basic building blocks of the power system, have been preferred in many areas, especially in distributed generation units, due to their weight, dimensions, and reliability in recent years. Dry type transformers are exposed to effects such as humidity, dust and salt under operating conditions. For this reason, insulation problems are encountered. Electrical faults occur because of insulation problems. Failures in dry-type transformers directly affect power system reliability parameters. This study created a digital asset management system based on partial discharge measurements to detect insulation problems in dry type transformers beforehand. The created digital asset management system was integrated into the dry type transformers operating in the enterprise, and the effects of parameters such as temperature and humidity on the formation of partial discharge were analyzed. In addition, the effectiveness of the digital asset management system was evaluated according to the traditional measurement methods that have proven their reliability for many years, with synthetic partial discharge experiments created in dry type transformers in the laboratory environment. Obtained results are shared in the study. As a result of the studies, the digital asset management system based on partial discharge measurements created for dry type transformers has been determined as the ideal solution for evaluating insulation problems in dry type transformers and predictive maintenance applications.