Effectıveness of A DATA-based decısıon-makıng professıonal learnıng communıty for physıcal educatıon teachers and ıts ımpact on students' knowledge and physıcal actıvıty level
Beden eğitimi öğretmenleri için veriye dayalı karar verme mesleki öğrenme topluluğunun etkililiği ve öğrencilerin bilgi ve fiziksel aktivite düzeylerine etkisi
- Tez No: 790480
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı (1) ortaokul beden eğitimi öğretmenleri için bir veriye dayalı karar verme mesleki gelişim (VDKV-MG) programı tasarlamak ve (2) bu programın öğretmenlerin veri kullanımı, öğretim uygulamaları ve öğrencilerinin öğrenmeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, bu programın mesleki gelişim topluluğu (MGT) şeklinde tasarlanmasına ilişkin bir ihtiyaç analizini, tasarımın arkasındaki teorik çerçeveyle birlikte uygulanmasını ve öğretmenlerin memnuniyetini, mesleki öğrenme çıktılarını, öğrendiklerini öğretime aktarmalarını ve öğrencilerinin öğrenmelerini kapsamlı bir şekilde inceleyerek programın etkililiğinin değerlendirilmesini içermektedir. Katılımcılar 12 öğretmen (altı deney grubu ve altı kontrol grubu) ve onların 331 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu çalışmada gruplar arası deneysel desene sahip karma bir yöntem kullanılmıştır. Nitel veriler öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler, alan notları ve MGT toplantılarının video kayıtları aracılığıyla toplanırken, nicel veriler ise“Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Bilgi Testi”ve“Fiziksel Aktivite Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Sürekli karşılaştırma analizi bulgularına göre, VDKV-MG programına katılmak, öğretmenlerin öğretimde veri kullanımına ilişkin farkındalıklarını ve mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmiş; ayrıca bu gelişme, sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk (SiFU) bilgisi ve fiziksel aktiviteye ilişkin öğretim uygulamalarına da yansımıştır. Karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizi sonuçları, deney grubu öğrencilerinin SiFU bilgi düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde arttığını göstermiştir. Beden eğitimi öğretmenleri için VDKV-MG programlarının yaygınlaştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was two-fold; (1) to design a data-based decision-making professional development (DBDM-PD) program for secondary school physical education teachers and (2) to examine the effects of this program on teachers' data use and instructional practices and their students' learning. The study includes a needs analysis on the designing of this program in the form of the professional learning community (PLC), its implementation with a theoretical framework behind the design, and an evaluation of the program's effectiveness by comprehensively examining teachers' satisfaction, professional learning outcomes, transfer of learning to instruction and their students' learning. The participants were 12 teachers (six in the experimental group and six in the control group) and their 331 seventh-grade students. A mixed method with a between-groups experimental design was used in this study. While qualitative data were gathered through semi-structured interviews with teachers, observations, field notes, and video recordings of PLC meetings, quantitative data were collected via the“Health Related Fitness Knowledge Test”and“The Physical Activity Questionnaire.”According to the findings of constant comparison analysis, participating in the DBDM-PD program improved awareness of data use in teaching and the professional knowledge and skills of teachers; in addition, this improvement has been reflected in their instructional practices regarding health-related knowledge (HrF) and physical activity. Mixed between-within-subject ANOVA results showed that experimental group students' HrF knowledge level and physical activity level increased significantly compared to the control group (p < .05). It is recommended to disseminate DBDM-PD programs for physical education teachers.