A panel finite element with distortional modes for the analysis of open section thin walled beams
Açık kesitli ince cidarlı kirişlerin analizi için çarpılma modları içeren bir panel sonlu elemanı
- Tez No: 790493
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, izotropik, açık kesitli, ince cidarlı kirişlerin analizi için bir panel sonlu elemanı geliştirilmiştir. Bu çalışmada, açık kesitli ince cidarlı kirişlerde, düzlem içi ve düzlem dışı çarpılmaları da içeren deplasmanları elde etmek için, eksenel deformasyon, Euler-Bernoulli eğilme, Vlasov burulma ve Kirchoff kabuk teorileri birleştirilmektedir. Açık kesitli ince cidarlı çubuk elemanı panel elemanlarının birleştirilmesiyle elde edilmektedir. Bu eleman her biri 15 serbestlik derecesi bulunan iki düğüm noktasına sahiptir. Bu çalışmada, kiriş üzerindeki herhangi bir noktada oluşan deplasman ve gerilim değerini hesaplayan bir MATLAB bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürden ve ANSYS yazılımından alınan sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a panel finite element is developed for the analysis of the isotropic, open section, thin walled beams. In this study, the axial deformation, Euler-Bernoulli bending, Vlasov torsion and Kirchoff shell theories are combined to determine the displacements including in-plane and out-of-plane distortions in the cross sections of open section thin walled beams. The open section thin walled beam element is obtained by the assembly of panel elements. This element has two nodes each having 15 degrees of freedom. A MATLAB computer code is developed for the panel finite element anaysis to calculate the displacements and stresses at any point in the beam. The results obtained are compared to the results taken from literature and ANSYS software.