Yüksek yağlı diyet ile beslenen obez ratlarda, alıç sirkesinin bazı metabolik parametreler ve inflamasyon üzerine etkileri
Effects of hawthorn vinegar on some metabolic parameters and inflammation in obese rats fed on high fat diet
  1. Tez No: 790492
  2. Yazar: İREM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL MUTLU GÜLMEMİŞ, PROF. DR. ŞULE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obezite, dünyada ve ülkemizde görülme oranı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde obezite ile mücadele etmede ve önlemede etkili bir çözüm olarak diyetler veya biyoaktif besinler içeren yiyecekler tüketilmesi önerilmektedir. Bu nedenle yapılan tez çalışmasında, içeriğinde birçok biyolojik etkili aktif madde bulunduran alıç sirkesinin obez ratlardaki bazı metabolik ve inflamasyon parametreleri üzerine etkilerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda 8-12 haftalık, 50 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanılmıştır. Ratlar kontrol grubu, alıç sirkesi grubu, yüksek yağlı diyet (YYD) ile obezleştirilen grup ve YYD ile obezleştirildikten sonra alıç sirkesi uygulanan grup (YYD+alıç sirkesi) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmamız 15 hafta sürmüştür. İlk 10 hafta yüksek yağlı diyetle obezleştirilen ratlardan (>%10 ağırlık artışı) oluşan gruplardan birine %3 konsantrasyonda alıç sirkesi ilave edilmiş içme suyu 5 hafta boyunca verilmiştir. Çalışma sonunda ratların kan serumlarından leptin, adiponektin, galektin-3 ve C-reaktif protein (CRP) seviyeleri ölçülmüştür. Ayrıca ratların kan serumlarından total kolesterol, trigliserid, HDL, glukoz, ALT ve AST değerleri de analiz edilmiştir. Alıç sirkesi uygulanan grupların ağırlık artışının, diğer gruplara göre daha az olduğu tespit edilmiştir. YYD +alıç sirkesi grubunda, YYD grubuna göre leptin seviyelerinin daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obesity is an important health problem with an increasing incidence in the world and in our country. Today, it is recommended to consume diets or foods containing bioactive nutrients as an effective solution to combat and prevent obesity. For this reason, in the study, it was aimed to determine the effects of hawthorn vinegar, which contains many biologically active substances, on some metabolic and inflammation parameters in obese rats. For this purpose, 8-12 weeks old 50 Wistar albino male rats were used in this study. The rats were divided into 4 groups: the control group, the hawthorn vinegar group, high-fat diet (HFD) induced obese group and the group that was administered hawthorn vinegar that HFD induced obese rats. With the determination of obesity formation at the end of the first 10 weeks (>10% weight gain), 3% concentration of hawthorn vinegar was added to the drinking water of one of the groups that HFD-induced obese group. Leptin, adiponectin, galectin-3 and CRP levels were measured from blood serums at the end of the study. In addition, total cholesterol, triglyceride, HDL, glucose, ALT and AST levels were analyzed from the blood serum of rats. It was determined that the weight gain of the groups to which hawthorn vinegar was administered was less than the other groups.It was observed that leptin levels were lower in the HFD + hawthorn vinegar group compared to the HFD group.