Biyobozunur malçların kapya biberde meyve kalitesi ve biyoaktif bileşen içeriği üzerine etkileri
The effect of biodegradable mulches on the fruit qality and bioactive compounds of capia pepper
  1. Tez No: 790541
  2. Yazar: BURAK TUZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın birinci yılında, kapya biber yetiştiriciliğinde farklı formülasyonlara ve materyal özelliklerine sahip 2 adet biyobozunur plastik malç (BPM-1 ve BPM-2), biyobozunur kağıt malç (KM) ve polietilen plastik malç (PE) malçsız kontrol uygulaması ile karşılaştırılmıştır. Birinci yıl biber hasatını takiben malçlar toprak içerisine işlenerek toprak ortamında ayrışma süreçlerine maruz bırakılmıştır. Kapya biber bitkileri, bir sonraki yetiştirme sezonunda, ilk yılın deneme düzeni dikkate alınarak masuralar üzerine serilen aynı malçlar altında yeniden yetiştirilmiştir. Farklı malç uygulamalarının ve malçların toprağa karıştırılmasının kapya biberin kalite ve biyoaktif bileşen içeriği üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, kapya biberlerin meyve boyu, eni, meyve et kalınlığı, renk özellikleri ile C vitamini, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid ve antioksidan aktivitesi olarak DPPH ve FRAP içerikleri belirlenmiştir. Farklı malç uygulamalarının kapya biber meyvelerinin boyu, meyve et kalınlığı, meyve kabuğunun L, a ve b renk değerleri ve SÇKM içeriğine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the first year of the study, 2 biodegradable plastic mulches with different formulations and material properties (BPM-1 and BPM-2), biodegradable paper mulch (PM) and polyethylene plastic mulch (PE) were compared to the control treatment without mulch in the capia pepper cultivation. Following the harvest of pepper fruits, mulches were incorporated into the soil and exposed to the biodegradation process in the soil. Capia pepper plants were re-grown in the next growing season under the same mulches sheeted on the raising bads taking into account the first year's experimental layout. The effects of different mulch applications and incorporation of mulches into the soil on the quality and bioactive component content of capia pepper were investigated. In the study, fruit length, width, fruit flesh thickness, color characteristics, vitamin C, water-soluble dry matter (WSDM), titratable acidity (TA), total phenolic compounds, total flavonoid, and DPPH and FRAP contents as antioxidant activity of capia peppers were determined. The effect of different mulch applications on the fruit length, fruit thickness, L, a and b color values of fruit skin and WSDM content of capia pepper fruits was not found statistically significant. The fruit width, total flavonoid and DPPH contents of the fruits obtained from the mulch applications were statistically significantly higher than the control.