Menopozdaki kadınlarin sıcak basması şikayetini azaltmada soğuk su içmenin etkisi
The effect of drinking cold water on reduce the complaint of hot flashes in menopause women
- Tez No: 790546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Menopozal süreçte kadınlarda en çok yaşanan vazomotor semptomlardan birisi sıcak basmasıdır. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden soğuk uygulamanın ve soğuk içeceklerin etkisi bilinmektedir. Araştırma, menopozdaki kadınların sıcak basmasını azaltmada soğuk su içmenin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel nitelikte yapıldı. Bu çalışma, 40-60 yaşları arasında menopoz tanısı alan bir kamu hastanesi polikliniğine başvuran 74 kadından oluştu. Randomize olarak soğuk su grubu ve kontrol grubuna alınan kadınlara, menopoz semptomları değerlendirme ölçeği, sıcak basması inanç ölçeği, Görsel Analog Skala (VAS), sıcak basması ve su içme günlük takip formları kullanıldı. Kadınların, guplara göre ortalama 36.54±13.65 ile 35.57±12.91 aydan bu yana adet düzensizliği başladığı, 28.38±15.67 ile 34.14±12.23 aydan bu yana sıcak basması şikayeti başladığı, 46.65±3.45 ile 46.65±3.14 yaşta menopoza girdiği ve toplam %21.6'sının menopoz şikayeti için doktora gittiği bulundu. Kadınların son test sonucuna göre menopoz semptomları toplam değişim puanlarında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. (t=-2.918; p=0.005
Özet (Çeviri)
One of the most common vasomotor symptoms experienced in women during the menopausal period is hot flashes. The effect of cold application and cold drinks are known among alternative treatment methods. The study was randomized controlled quasi-experimental to determine the effect of drinking cold water on reducing hot flashes in menopausal women. This study consisted of 74 women aged 40-60 years who applied to a public hospital outpatient clinic and were diagnosed with menopause. Menopausal symptoms assessment scale, hot flash belief scale, visual analog scale (VAS), hot flashes and daily water drinking follow-up forms were used for women who were randomly assigned to cold water group and control group. According to the groups, menstrual irregularity started at an average age of 36.54±13.65 and 35.57±12.91 months, hot flashes started at an average age of 28.38±15.67 and 34.14±12.23 months, menopause started at an average age of 46.65±3.45 and 46.65±3.14 years, and 21.6% of the women visited a doctor for menopause. A statistically significant difference was found between the groups in the total change scores of menopausal symptoms according to the post-test results of the women. (t=-2.918; p=0.005