Menopozda lipoprotein (a)
  1. Tez No: 40504
  2. Yazar: MELTEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma, Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği 'nin Menopoz Polikliniğinde yapılmıştır. 1993 yılı içersinde gerçekleştirilen çalışma için 80 'i postmenopoz, 20 'si premenopoz gruptan olmak üzere 100 kadın seçilmiştir. Postmenopoz ve premenopoz gruptaki olguların serum lipoprotein (a) düzeyleri karşılaştırılmıştır. Postmenopoz hastaların ortalama Lpa değerleri 22.09 + 15.27 mg/dl iken premenopoz kadınlarda bu değer 26.77 + 17.15 mg/dl bulundu. Bu değerler karşılaştırıldığında her iki grup arasında Lpa açısından istatistiksel fark bulunamadı. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was held in Department of Gynecology and Obstetrics, Menopause Section, Ankara State Hospital, Ministry of Health in 1993. Eighty postmenopausal and 20 premenopausal women were selected for the study. Serum lipoprotein (a) concentrations were measured. Mean Lp(a) levels of postmenopausal and premenopausal women were 22.09 + 15.27 mg/dl and 26.77 + 17.15 mg/dl respectively. There was no statistically significant differance between these values. 34