Obsesif kompulsif bozukluk ile izlenen ergenlerin pandemi sürecinde semptom şiddetlerinin yeniden değerlendirilmesi ve bu olguların duygu düzenleme, psikolojik kontrol ve dayanıklılık açısından incelenmesi
Reassessment of severity of symptoms in adolescents with obsessive compulsive disorder durign the pandemic and evaluation of these cases in terms of emotion regulation, psychological control and resilience
- Tez No: 790549
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanılı ergenlerde COVID-19 pandemisinin birinci ve üçüncü yılındaki semptom şiddetinin karşılaştırılması ve semptom şiddet değişiminin ergenlerin duygu düzenleme (DD) stratejileri, psikolojik dayanıklılıkları ve ebeveynlerinden algıladıkları psikolojik kontrol ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Verilerin ayrıca sağlıklı kontrollerle kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya pandeminin birinci yılında OKB tanısı almış 12-19 yaş arası 46 ergen dahil edildi. Kontrol grubuna, daha önce psikiyatri başvurusu olmayan 12-19 yaş arası 42 ergen alındı. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, Okul Çağı Çocukları için Duygudurum Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- Türkçe Uyarlaması uygulandı. Katılımcılara Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ), Psikolojik Kontrol Ölçeği (PKÖ) ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) özbildirim şeklinde doldurtuldu. OKB semptom şiddetleri Çocuklar İçin Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (ÇY-BOKÖ) ile değerlendirildi. Vaka grubu, ÇY-BOKÖ skor değişimlerine göre kötüleşme görülenler ve kötüleşme görülmeyenler olarak iki alt gruba ayrıldı. Bulgular: Pandeminin birinci ve üçüncü yılındaki ÇY-BOKÖ puanlarının değişimine bakıldığında; katılımcıların %10,86'sinin (n=5) tamamen iyileştiği, %65,21'inin (n=30) semptom şiddetinde azalma ve %23,91'inin (n=11) semptom şiddetinde artış olduğu bulundu. Semptomları kötüleşenler ile kötüleşmeyenler arasında obsesyon tipleri açısından farklılık saptanmadı. EİDDÖ puanları karşılaştırıldığında, vaka grubunda içsel DD ve işlevsel olmayan DD yöntemlerinin kontrol grubuna göre daha sık kullanıldığı görüldü. OKB'si kötüleşenlerde, kötüleşmeyenlere kıyasla daha yüksek içsel işlevsel olmayan DD puanları saptandı. Pandemi döneminde semptomları kötüleşen OKB tanılı ergenlerin anne PK ve anne PKÖ toplam puanları, kötüleşmeyenlere kıyasla daha yüksek bulundu. OKB'li ergenlerin anne PK ve içsel işlevsel olmayan DD puanları ile obsesyon, kompulsiyon ve toplam ÇY-BOKÖ skorları arasında pozitif yönde ilişki olduğu bulundu. Katılımcıların tümü değerlendirildiğinde, ÇGPSÖ puanları ile PKÖ tüm alt puanlarının negatif yönde ilişkili olduğu saptandı. Yapılan hiyerarşik regresyon analizinde; vaka grubunda anne PK puanının kötüleşme, terapi öyküsünün ise iyileşme yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşıldı. Sonuç: Ergenlerin duygu düzenleme stratejilerinin, ebeveynden algıladıkları psikolojik kontrolün, psikolojik dayanıklılığın ve terapi öyküsünün pandemi dönemi OKB şiddet değişimi ile ilişkili olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to compare the severity of symptoms in the first and third years of the COVID-19 pandemic in adolescents with obsessive compulsive disorder (OCD) and to evaluate the relationship between symptom severity change and emotion regulation (ER) strategies, perceived parental psychological control (PC) and psychological resilience. Materials and Methods: 46 adolescents between the ages of 12-19 years who were diagnosed with OCD in the first year of the pandemic were included. The control group included sex and age matched 42 adolescents who had no previous psychiatric application. Sociodemographic and clinical data form, Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version were administered to the participants. The Regulation of Emotions Questionnaire (REQ), Psychological Control Scale-Youth Self Report (PCS-YSR), Child and Youth Resilience Measure (CYRM) were filled in as self-report. OCD symptom severity was evaluated with The Children's Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (CY-BOCS). Results: CY-BOCS score changes showed that 10,86% (n=5) of the OCD patients recovered completely, 65,21% (n=30) had a decrease and 23,91% (n=11) had an increase in symptom severity. There was no difference in obsession types between those who showed deterioration and those who did not. It was found that internal ER and dysfunctional ER were used more frequently in the OCD group than controls. Worsening group had higher internal dysfunctional ER scores compared to others. Adolescents with the exacerbation of OCD symptoms had higher maternal psychological control and maternal PCS-YSR total scores than those with no worsening. Maternal psychological control and internal dysfunctional ER scores of the adolescents with OCD correlated positively with obsessions, compulsions and total CY-BOCS scores. There was a negative correlation between the CYRM scores and all sub-scores of PCS-YSR. The hierarchical regression analysis showed that maternal psychological control score was a predictor of worsening of OCD symptoms. Additionally, therapy history was found to be a significant predictor of symptom improvement. Conclusion: ER, PC, resilience and therapy history were shown to be associated with OCD severity change in the adolescents during the pandemic.