Obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan erişkin hastaların nörobilişsel işlevler, risk alma ve dürtüsellik açısından sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılması
Obsessive compulsive disorder in adult patients diagnosed neuropsychologi̇cal functi̇ons, ri̇sk of i̇mpulsi̇vi̇ty open up and comparison with healthy volunteers
- Tez No: 394178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL GÜRSU HARİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) altta yatan frontal lob ve bazal ganglia disfonksiyonu ile ilişkili olarak nöropsikolojik işlev bozuklukları görülebileceğine dair kanıtlar giderek artmaktadır. Ancak obsesif kompulsif bozuklukta prefrontal-striatal-talamik döngülere özgü bozukluk olduğu görüşü nöropsikolojik çalışmalarla yeterince desteklenmemektedir. Çok sayıda çalışmada OKB ile ilişkili bilişsel işlevlerin araştırılmasına rağmen çalışmalardan elde edilen sonuçlar tutarsızlıklar göstermektedir. Bazı çalışmalarda OKB hastalarının dikkat, yürütücü işlevler, sözel bellek, görsel bellek ve görsel-mekansal becerilerle ilgili özel nöropsikolojik kusurlar gösterdiği ileri sürülmektedir. Ayrıca bazı çalışmalarda OKB'de farklı nöropsikolojik değişkenler arasında etkileşimler araştırılmış ve organizasyonel stratejilerin kullanımında bozulmanın bellek kusurlarına neden olabileceği bulunmuştur. Nöropsikolojik bulgular arasındaki tutarsızlıkların yöntemle ilgili sorunlardan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bunlardan biri OKB'nin klinik heterojenite göstermesine rağmen, nöropsikolojik çalısmaların çoğunda farklı içerikte obsesif kompulsif belirtileri olan hastaların tek bir grup olarak değerlendirilmesinin sonuçları etkileyebileceği görüşüdür. Amaç: Bu çalışmada OKB hastaları ile sağlıklı gönüllüler; dikkat, kısa ve uzun süreli bellek, sözel akıcılık, konsantrasyon ve dürtüsellik gibi bilişsel işlevler açısından karşılaştırılarak, OKB'de izlenen klinik tabloların altındaki olası etiyolojileri daha iyi kavramak, bozulmalar arasında farklı özellikler veya desenler görülüp görülmediğini incelemek, OKB'ye ilişkin modellere eleştiri ve katkıda bulunmak ve sonuç olarak hastalığın doğasını daha detaylı olarak anlamak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamıza DSM-IV-TR'ye göre tanı konmuş 30 OKB hasta ile; yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından eşleştirilmiş 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Başka bir birinci eksen tanısı olan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Katılımcılar SCID-I, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği ile değerlendirilmiş ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Her iki gruba İz Sürme Testi, Kontrollü Kelime Çağırışım Testi: K, A, S ve Kategorik Akıcılık Testi, Stroop Testi, Balon Analog Risk Testi, Stop Signal Ödevi, Sayı Menzili Testi, Sayı Sembolleri Testi, İşitsel Sessiz Üç Harf Testi, Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Görsel Kopyalama Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda OKB hastaları ile kontrol grubu arasında bilişsel işlevler açısından farklılıklar saptanmıştır. OKB hastaları ile kontrol grubu arasında dikkat işlevlerini karşılastıran testlerin hepsinde tutarlı biçimde benzer performans gösterilmiştir. Bu bulgu OKB hastalarında temel bir dikkat işlevi olmadığını düşündürmektedir. OKB hastaları ile kontrol grubu bilgi işleme ve tepki hızı açısından farklılık göstermiştir.Tepki hızının ve işlem hızının yavaşlamış olarak bulunması örneklem grubumuzun SSRİ kullanan OKB hastalarından oluşmasından kaynaklanabilir. OKB hastaları ile kontrol grubu arasında yürütücü işlevleri karşılaştıran testlerde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Wisconsin kart eşleme testinde tamamlanan kategori sayısı OKB grubunda kontrol grubundan daha fazla, toplam doğru - toplam yanlış ve perseveratif hata yüzdeleri okb grubunda daha az olduğu görülmüştür. Kontrollü Kelime Çağrışım Testinde OKB grubunun saydığı kelime sayısı kontrol grubundan daha az olup, perseveratif olarak sayılan kelime sayıları açısından karşılaştırıldığında OKB grubu kontrol grubuna göre fazla sayıda kelime tekrarlamıştır. OKB hastaları ile kontrol grubu arasında görsel-mekansal becerileri ve görsel bellek işlevini karşılaştıran testlerde literatürden farklı olarak anlamlı fark bulunmamıştır. OKB hastalarında görsel-mekansal beceriler ve görsel bellek işlevleri belirgin olarak bozulmaktadır. Çalışmamızdaki SSRI kullanan hasta grubunda yapılan çalışmalara dayanarak tedavi ile düzelmenin olabileceği görüşüne varılabilir. Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testinde OKB ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Bu sonuç,hasta grubunda antidepresan ilaç kullanımının sonucu etkilemiş olabileceğini ve OKB hastalarının testler tek başına sözel bellekle ilgili olduğunda daha başarılı olduğunu ama belleğin yanı sıra kodlama için organizasyonel stratejilerin kullanılmasını gerektiren daha karmaşık görevle riçerdiğinde belirgin bozulma görüldüğünü düşündürmektedir. Barrat dürtüsellik ölçeğinde dikkat, motor, plansızlık ve toplam puan açısından okb grubu kontrol grubundan daha yüksek puan almıştır. Risk alma davranışını değerlendiren BART sonuç değerleri açısından iki grup arasında bu test açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. OKB grubu risk almamaktadır. Semptom şiddeti ile nöropsikolojik testler arasında herhangi bir korelasyon bulunamamıştır. Sonuç: Tedavi alan OKB hastaları ile kontrol grubu arasında bilişsel işlevler ve dürtüsellik açısından anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Tedavinin bu bilişsel yetileri düzeltip düzeltmediğinin öğrenilebilmesi için ileriye dönük daha büyük örneklemli çalışmalarla tedavi öncesi ve sonrasının karşılaştırılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
There is growing evidence for neuropsychological dysfunction in obsessivecompulsive disorder (OCD) related to an underlying frontal lobe and basal gangliadysfunction. Although spesific prefrontal-striatal-talamic dysfunction is presupposedin obsessive compulsive disorder (OCD) , this is not sustained by neuropsychologicalstudies. Many studies have examined cognitive functions in OCD but results ofthese studies were frequently inconsistent. Several studies have suggested that OCDpatients have selective neuropsychological deficits in attention, executive functions,verbal memory, non-verbal memory and visuospatial skills. However a number ofstudies have also investigated interrelations between different neuropsychological variables in OCD and these found that impaired use of organization strategies mayalso contribute to memory dysfunction. These inconsistent neuropsychological findings may be attributable toevaluation of OCD as homogeneous group as well as other methodologicalproblems. Obsessive compulsive disorder (OCD) is clinically heterogeneous, yetmost previous neuropsychological studies grouped together patients with mixedsymptoms, thus potentially obscuring the results of such studies. Aim: OCD patients and healthy volunteers in this study; attention, short and long term memory, verbal fluency, concentration and compared the cognitive functions, such as impulsivity, OCD monitored clinical picture of the bottom of possible etiologies better grasp, examine whether the observed different characteristics or patterns seen between corruptions, and critique the models for OCD and it is intended to contribute to understand in more detail the nature of the disease as a result. Methods: 30 adult OCD patients who were diagnosed according to DSM-IV-TR and 30 healthy controls matched on age, sex, educational level are included in the study. OCD patients with a current axis-1 diagnose other than OCD are excluded. All participants have been evaluated by means of SCID-I, Yale-Brown Obsesion Compulsion Scale, and Barratt Impulsivity Scale. Trail Making Test, Controlled Oral Word Association Test, Categorical Verbal Fluency Test, Stroop Task, Balloon Analogue Risk Task, Stop Signal Task, Digit Span Test, Digit Symbol Test, Auditory Consonant Trigrams Test, Rey Auditory Verbal Learning Test, Visual Reproduction Test on the Wechsler Memory Scale-Revised, Wisconsin Card Sorting Test have been used for neurocognitive evaluation. Results: Our study found differences in cognitive function between the control group and patients with OCD. All of the functions of attention among OCD patients that compared with the control group test was consistently shown similar performance. This finding suggests that a fundamental function in patients with OCD attention. The control group of patients with OCD showed differences in information processing and response speed. SSRI use and processing speed of response speed sampling of our group to have slowed as from OCD can arise. Compare different results in tests of executive function between OCD patients and control group were obtained. Wisconsin card sorting test more than the number of categories completed in OCD patients in the control group, the total true - the total percentage of incorrect perseverative errors and OCD group were found to be less. Controlled Word Association Test is less than the number of words in the control group, the number of OCD patients, compared in terms of the number of words counted as perseverative words were repeated by the number of OCD patients in the control group. OCD patients in the control group with visual-spatial skills, and there was no significant difference in tests from the literature comparing different visual memory function.Visual-spatial skills and visual memory functions are disrupted in OCD patients significantly.The study, based on our studies in patients treated with SSRI use may be agreed with the opinion that there will be improvement Rey statistically significant difference between OCD and control groups was found in the Auditory Verbal Learning Test.This result may have influenced the result of the drug use of antidepressants in patients and OCD patients testing a significant deterioration is a more complex task that requires the use of organizational strategy alone is more successful when verbal memory-related but memory as well as coding suggests a visit. Barrat attention impulsivity scale, engine, lack of planning and the OCD group was the control group in terms of total points scored higher.BART risk-taking behavior in terms of evaluating the test results in terms of value between the two groups was not statistically significant difference was observed.OCD patients are taking risks. No correlation was found between symptoms and the severity of neuropsychological test Conclusions: Treatment areas are significant differences between the control group in terms of cognitive functions and impulsivity with OCD patients it has been identified. Prospective study with a larger sample size before treatment to treat corrects learned that we propose to compare the cognitive and after.