Türk ve göçmen primigravidaların normal doğuma yönelik öz-yeterlilik algıları ve doğum korkuları
Self- efficiency perceptions and birth fears of Turkishand immigrant primigravidas regarding normal birth
  1. Tez No: 790548
  2. Yazar: GÜLBAHAR ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma, Türk ve göçmen primigravidaların normal doğuma yönelik öz- yeterlilik algıları ve doğum korkularını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı özellikteki araştırma, SBÜ Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği ve Doğum Salonu'na başvuran 120 Türk ve 120 göçmen primigravida ile yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Normal Doğuma Yönelik Öz-yeterlilik Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Veriler Ki-kare, pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Türk ve göçmen primigravidaların yaş ortalamaları sırasıyla 30.4±6.5 ve 28.9±7.1'dir. Türk ve göçmen primigravidaların normal doğuma yönelik öz-yeterlilik algıları düşüktür (Türk: 41.8±23.5, Göçmen: 43.4±20.6, p>0.05). Türk primigravidalar göçmenlere göre daha fazla doğum korkusu yaşamaktadır (87.1±11.9, 84.0±10.3, p= 0.032). Türk primigravidaların %54'ü yüksek, göçmenlerin ise %54.5'i orta düzey doğum korkusuna sahiptir (p>0.05). Türk primigravidaların normal doğuma yönelik öz-yeterlilik algıları doğum korkularını %11.2 oranında etkilemekte (p= 0.000), göçmenlerde ise etkilememektedir (p>0.05). Türk ve göçmen primigravidaların öz- yeterlilik algıları sırasıyla %66 ve %79, doğum korkuları ise %58 ve %66 oranında sosyodemografik, gebelik ve doğum ile ilgili çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.Sonuç olarak, Türk ve göçmen primigravidaların normal doğuma yönelik öz-yeterlilik algıları düşüktür ve Türk primigravidalar göçmenlere göre daha fazla doğum korkusu yaşamaktadır. Türk ve göçmen primigravidaların öz-yeterlilik algıları ve doğum korkuları sosyodemografik ve obstetrik faktörlerden etkilemektedir. Türk ve göçmen primigravidaların normal doğuma yönelik öz-yeterlilik algılarını artırma ve doğum korkusunu azaltmaya yönelik kültüre duyarlı planlı ve sürekli eğitimler yapılarak farkındalıklarının artırılması ve etkileyen faktörlerin dikkate alınarak destekleyici bakım sağlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the self-efficacy perceptions and fears of birth of Turkish and immigrant primigravidas towards normal birth. Cross-sectional, descriptive research, SBU Ankara Dr. It was conducted with 120 Turkish and 120 immigrant primigravidas who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Sami Ulus Obstetrics and Gynecology and Child Health and Diseases Training and Research Hospital. Data were collected using the Descriptive Information Form, the Normal Delivery Self-efficacy Scale, and the Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W- DEQ) Version A. Data were evaluated with Chi-square, Pearson correlation analysis, simple and multiple regression analysis. The mean ages of Turkish and migrant primigravidas were 30.4±6.5 and 28.9±7.1, respectively. Turkish and immigrant primigravidas have low self-efficacy perceptions towards normal birth (Turkish: 41.8±23.5, Immigrant: 43.4±20.6, p>0.05). Turkish primigravidas have more fear of childbirth than immigrants (87.1±11.9, 84.0±10.3, p= 0.032). 54% of Turkish primigravidas have high and 54.5% of immigrants have moderate fear of childbirth (p>0.05). Self-efficacy perceptions of Turkish primigravidas for normal birth affect their fear of birth by 11.2% (p= 0.000), but not in immigrants (p>0.05). Self-efficacy perceptions of Turkish immigrants and primigravidas are affected by 66% and 79%, respectively, and fear of childbirth by 58% and 66% by sociodemographic and various factors related to pregnancy and childbirth. As a result, Turkish and immigrant primigravidas have low self-efficacy perceptions towards normal birth, and Turkish primigravidas have more fear of childbirth than immigrants. Self-efficacy perceptions and birth fears of Turkish and immigrant primigravidas are affected by sociodemographic and obstetric factors. Culture-sensitive planned and continuous trainings should be conducted to increase the self-efficacy perceptions of Turkish and immigrant primigravidas towards normal birth and to reduce their fear of birth. Their awareness should be increased and the influencing factors should be taken into account. Supportive care is recommended.