Vişne çekirdeği katkılı biyokompozit filmler ve özelliklerinin incelenmesi
Sour cherry kernel reinforced biocomposite films and investigation of some properties
  1. Tez No: 790553
  2. Yazar: MUHAMMED MELİH BUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ SOYDAL, DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada meyve suyu endüstrisinden atık olarak ortaya çıkan vişne çekirdeğinin içi (VÇ), biyobazlı akrilatlanmış epoksitlenmiş soya yağı (AESO) reçinesinde kompozit film malzemelerinin hazırlanması için dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Matris olarak biyobazlı reçineye farklı oranlarda VÇ tozu (kütlece %0, %10, %20, %30, %40, %50) ilave edilerek kompozit filmler oluşturulmuştur. Elde edilen AESO/VÇ kompozit filmlerin antibakteriyel aktivite testleri, mekanik, şişme-çözünürlük-su içeriği ve pH özelliklerine katkı maddesi oranının etkisi incelenmiştir. Üretilen filmler, fonksiyonel grupları belirlemek amacıyla FT-IR spektrumları kullanılarak karakterize edilmiş, TGA analizi ile termal özelliklerine dolgu maddesi oranının etkisi incelenmiştir. Ayrıca kompozitlerin morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiş, biyobozunma davranışları biyobozunurluk testi ile, alev dayanıklılığı ise yanma testi ile incelenmiştir. Elde edilen AESO/VÇ filmlerinin Gram negatif (E. coli DH5a, P. aeruginosa, K. pneumoniae) ve Gram pozitif (S. aureus, S. aureus MRSA ve E. faecalis) bakterilere karşı antibakteriyel olarak etkili olduğu gözlenmiştir. AESO/VÇ kompozit filmlerin şişme oranı %0.2433 ile 4.6343 arasında bulunmuştur. AESO'nun suda çözünürlük oranı kütlece %0.1103 olarak tespit edilmiştir. Bu oran VÇ oranı arttıkça artmış ve %50VÇ oranı ile %0.7380'e ulaşmıştır. AESO/VÇ kompozit filmlerinin su içeriği %0.660-2.1203 aralığında değer almıştır Hazırlanan tüm biyokompozit filmlerin, pH'ı 72 saat sonunda 7.18-7.33 aralığında olup bu değerlerin cilt pH'ı ile uyumlu olduğu görülmüştür. AESO'nun su buharı geçirgenliği ortalama 1.382x10-07g.m/(m2*Pa*s) olarak ölçülmüştür. Kütlece %50 VÇ oranı ile bu değer 5.025x10-10g.m/(m2*Pa*s)'ne düşmüştür. AESO/VÇ filmlerinin çekme dayanımı ortalama 0.797 ile 5.05 MPa ve çekme uzaması ise %8.10-15.60 arasında değerler almıştır. AESO'nun biyobozunurluğu kütlece %7.095 olarak belirlenmiştir. %50 VÇ içerikli filmde en yüksek bozunma gözlenmiş ve bu değer %3.9514 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the inside of sour cherry kernel (SCK), which is a waste from the fruit juice industry, was used as a filler for the preparation of composite film materials in biobased acrylated epoxidized soybean oil (AESO) resin. Composite films were formed by adding different proportions of SCK powder (0%, 10%, 20%, 30%, 30%, 40%, 50% by mass) to the biobased resin as matrix. The effect of additive ratio on antibacterial activity tests, mechanical, swelling-solubility-water content and pH properties of the obtained AESO/SCK composite films were investigated. The produced films were characterized using FT-IR spectra to determine the functional groups and the effect of filler ratio on their thermal properties was investigated by TGA analysis. In addition, the morphology of the composites was characterized by scanning electron microscopy (SEM), biodegradation behavior was investigated by biodegradability test and flame resistance was investigated by combustion test. The obtained AESO/SCK films were found to be antibacterially effective against Gram negative (E. coli DH5a, P. aeruginosa, K. pneumoniae) and Gram positive (S. aureus, S. aureus MRSA and E. faecalis) bacteria. The swelling ratio of AESO/SCK composite films was found between 0.2433 and 4.6343%. The water solubility of AESO was found to be 0.1103% by mass. This ratio increased as the SCK ratio increased and reached 0.7380% at 50% SCK ratio. The water content of AESO/SCK composite films was in the range of 0.660-2.1203%. The pH of all prepared biocomposite films was in the range of 7.18-7.33 at the end of 72 hours and these values were found to be compatible with skin pH. The water vapor permeability of AESO was measured as 1.382x10-07g.m/(m2*Pa*s) on average. This value decreased to 5.025x10-10g.m/(m2*Pa*s) with 50 wt% SCK ratio. The tensile strength of AESO/SCK films averaged 0.797 to 5.05 MPa and the tensile elongation was between 8.10-15.60%. The biodegradability of AESO was determined as 7.095% by mass. The highest degradation was observed in the film with 50% SCK content and this value was measured as 3.9514%.