Contemporary spirituality in Turkey: Healing as a medium between the sacred and the profane
Türkiye'de alternatif spiritüel arayışlar ve şifa pratikleri
- Tez No: 790552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KÜÇÜKURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Alternatif spiritüel faaliyetler, Türkiye'de son yirmi yılda özellikle kentli, orta sınıf kadınlar arasında artan bir görünürlük kazanmıştır. Bu alanda sunulan etkinliklerin ve uygulamaların çoğunda şifa kavramına atıfta bulunulmakta ve bu tür pratiklerin terapötik etkilerinin altı çizilmektedir. Bu çalışma, etnografik araştırma metodlarını kullanarak şifa kavramının Türkiye'deki alternatif spiritüel kültür bağlamında ne anlama geldiğini incelemektedir. Araştırma sonucunda, şifa kavramının bir hastalığın ya da rahatsızlığın iyileştirilmesinden daha farklı bir mana kazandığı ve terapötik faaliyetlere etik bir anlam yüklendiği gözlenmiştir. Şifa kavramı, daha iyi ve ahlaki olana doğru kişisel bir dönüşüm şeklinde yeniden tanımlanmakta ve bireyin, hayatı bütünsel, tutarlı, kutsal ve güvenli olarak deneyimleyebilmesi birtakım terapötik pratikleri hayatına dahil etmesi ile ilişkilendirilmektedir. Bu alanda sunulan ve dolaylı ya da direk olarak şifa kavramına atıfta bulunan farklı pratikler, olan ve olması gereken, gerçek ve ideal, profan ve kutsal arasında olduğu varsayılan mesafeyi kat etmek için gerekli spiritüel araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma boyunca bu tür terapötik uygulamaların, nasıl eski ve yeni, geçmiş ve gelecek arasında bağlantılar ve süreklilikler kurarak kişisel ve kolektif hafızanın yeniden düzenlenmesinde etkili olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, contemporary spirituality has gained increasing visibility, particularly among urban, middle-class women in Turkey. Many of the activities, sessions, and practices offered as part of the contemporary spiritual milieu refer to the notion of healing or underline the therapeutic effects of offered practices. This work probes into the question of what healing means for the participants of the contemporary spiritual milieu in the Turkish context by using ethnographic methods. It is observed that the meaning of healing is much more complex than a simple elimination of an illness or a disorder, and participants attribute an ethical value to therapeutic practices. Healing refers to a process of self-transformation as a result of which one can experience life as a connected whole, consistent, continuous, sacred, and safe. Contemporary spiritual culture posits healing as the primary medium through which an individual can bridge the assumed distance between the actual and the ideal, the profane and the sacred. Throughout the chapters, I discuss how healing as a medium functions by focusing on the particular ways it reorganizes personal and collective memory, drawing new connections and continuities between past and present, old and new.