Etkileşimli sanal kokpit eğitim uygulamasının geliştirilmesi
Development of interactive virtual cockpit training application
  1. Tez No: 790575
  2. Yazar: AHMET HAN FURKAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN SONDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde sanal gerçeklik teknolojisinin önem kazanması ve üstün donanımına sahip sanal gerçeklik başlıklarının kısa zamanda milyonlarca kullanıcıya ulaşması sonucu, VR platformu için yeni eğitim simülasyonu uygulamalarının geliştirilmesi ve daha fazla güncel araştırmaların yapılması gerekmektedir. Kullanılmakta olan yüksek maliyetli simülatörlere ihtiyaç duyulmaksızın benzetim aracılığıyla sanal ortamda eğitimlerin gerçekleştirilebilmesi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında, sanal gerçeklik tabanlı uçuş eğitim simülasyonunun geliştirilmesine karar verilmiş ve yeni nesil VR başlıklarında ileride diğer eğitim simülasyonlarının geliştirilmesine yardımcı olabileceği öngörülen bir uygulama geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, Unity3D yazılımı kullanılarak, Airbus-A320 kokpitinin 3D modellemesi ve sanal gerçeklik tabanlı interaktif şekilde etkileşime geçilebilen kokpit eğitim uygulaması geliştirilmiştir. Bu sayede, güncel teknolojileri kullanılarak daha gerçekçi sanal simülasyon deneyiminin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma öncesi, A320 model uçak kokpitine ait düğme ve kontrolcü bileşenlerin bilgileri derlenmiştir. Unity3D ile geliştirilen prototip uygulamalar Oculus Quest 2 VR başlığı kullanılarak test edilmiştir. Eğitim uygulaması üç bölümden oluşmaktadır, bunlar kokpitin bileşenlerine ait verilerin sağlandığı Bilgilendirme Bölümü, kokpit uçuş durumlarının ayarlandığı Senaryolar Bölümü ve kullanıcının eğitim düzeyinin tespit edildiği uygulamalı eğitim seçeneklerini sağlayan Test Bölümüdür. VR tabanlı eğitim sistemi ile birçok öğrencinin başarı düzeyini yükseltmesi ve eğitimin daha iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi beklenmektedir. Geliştirilen uygulama kokpit içerisinde bulunan bileşenlerin eğitimini kapsadığından uygulamada ayrıyeten bir çevre (havaalanı, dış mekân) tasarımı yapılmamıştır. Çalışma sonucunda kullanıcının sanal ortamda kokpitin tüm bileşenlerini kontrol edebildiği ve öğrenildiği tam kapsamlı bir eğitim uygulaması çıkmıştır. Bu çalışma diğer kokpit veya araçların eğitim simülasyonlarının geliştirilmesi için bir rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as virtual reality technology gains importance and high-end virtual reality headsets reach millions of users in a short period of time, it is important to develop new educational simulation applications for the VR platform and conduct more current research. Without the use of expensive simulators, this study aims to carry out training in a virtual environment using simulation. In the direction of this thesis, the decision was made to create a virtual reality-based flight training simulation, and an application was developed that is expected to assist the development of more training simulations in the future for new generation VR headsets. In this thesis, 3D modeling of the Airbus-A320 cockpit and a virtual reality-based interactive cockpit training application were developed using the Unity3D software. In this regard, it aims to deliver a more realistic virtual simulation experience through the use of cutting-edge technologies. Prior to the study, information about the A320 model airplane's cockpit components, such as buttons and controllers, was gathered. Unity3D prototype applications were tested using the Oculus Quest 2 VR headset. The training application consists of three parts: the Information Section, where data on the components of the cockpit are provided; the Scenarios Section, where the cockpit flight conditions are set; and the Test Section, where the training level of the user is determined. With the VR-based education system, it is expected that many students will improve their states, and their education trainings can be evaluated in a better way. Since the developed application covers the training of the components in the cockpit, the application does not include a separate environmental (airport and outdoor) design. As a result of the study, a full-fledged training application has emerged where the user can control and learn all the components of the cockpit in a virtual environment. This study provides a preliminary guide for the development of training simulations of other cockpits or vehicles.