5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi 'insanlar, yerler ve çevreler' ünitesindeki bazı coğrafi kavramlarla ilgili anlama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of 5th grade students' understanding levels of some geographical concepts in the unit of 'people, places and environments' in social studies lesson
- Tez No: 790581
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkçe ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı yüksek lisans tez çalışması olarak hazırlanan bu araştırma, 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının üçüncü ünitesinde yer alan bazı coğrafi kavramların öğrenciler tarafından anlama düzeylerini ve kavram yanılgılarını tespit etmek için hazırlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada yararlanılan ders kitabı MEB Yayınlarının 2021-2022 yılında kullanılan 5. sınıf Sosyal Bilgiler kitabıdır. Bu kitaptan yararlanılarak seçilen bazı coğrafi kavramlardan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Bu anket Bursa'nın Gürsu ilçesine bağlı dört devlet okulunda uygulanmıştır. Anket 22 sorudan oluşmaktadır. Açık uçlu ve listeleme tipi sorulardan oluşmaktadır. Bu anketlerden elde edilen veriler“anladı, anlamadı, eksik akladı, yanlış anladı (kavram yanılgısı) ve cevap vermedi”şeklinde tasnif edilmiştir. Sonuçlar SPSS'de değerlendirilmiş ve ayrıca t-testi yapılarak cinsiyet açısından da bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak öğrencilerin kavramları yeterince anlamadıkları, kavramları birbiriyle karıştırdıkları ve bilimselliği olmayan yanılgılara düştükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, which was prepared as a master thesis study in Giresun University Social Sciences Institute Turkish and Social Studies Education Department, was prepared to determine the students' understanding levels and misconceptions of some geographical concepts in the third unit of the 5th grade Social Studies textbook. Quantitative research method was used in the study. The textbook used in this study is the 5th grade Social Studies book used in 2021-2022 by MEB Publications. Based on this book, a questionnaire was prepared consisting of selected geographical concepts. This questionnaire was applied in four public schools in Bursa's Gürsu district. The survey consists of 22 questions. It consists of open-ended and listing type questions. The data obtained from these questionnaires were classified as“understood, did not understand, incompletely justified, misunderstood (misconception) and did not respond”. The results were evaluated in SPSS and also a comparison was made in terms of gender by t-test. As a result, it was seen that the students did not understand the concepts sufficiently, confused the concepts with each other, and made unscientific mistakes.