İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan evde sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi: Kartal birimi örneği ve model önerisi
Evaluation of home healtcare services provided by Istanbul Metropolitan Municipality: The case of Kartal unit and a model proposal
  1. Tez No: 790582
  2. Yazar: YAKUP CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Evde Sağlık Hizmeti (ESH) genel anlamda; hastaların sağlığının geliştirilmesi, korunması, gereklilik halinde tedavi ve rehabilitasyonunun sağlanması amacıyla, profesyonel bir ekip tarafından hastalara yaşadığı ev ortamında sunulan sağlık hizmetleridir. Evde sağlık hizmetleri, bireylerin hem sağlık hem de sosyal açıdan sağlık ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kartal Evde Sağlık Birimi tarafından 01.03.2020-01.03.2021 tarihleri arasında sunulan evde sağlık hizmetlerinin analizini yaparak, Türkiye'de hastaneler, il sağlık müdürlükleri, belediyeler ve aile sağlığı merkezleri için entegre bir model önerisinde bulunmaktır. Çalışma sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kartal Birimi'nde bir yıllık süre içerisinde 2605 hastaya toplam 3017 adet evde sağlık hizmeti sunulduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, evde sağlık hizmeti alan katılımcıların çoğunluğunun kadın (%53,1) ve 65 yaş üstü (%63,7) bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Hastalar tarafından en fazla hemşirelik bakımı hizmeti talep edildiği (%70,4) ve en fazla hemşirelik bakım hizmeti sunulduğu (%61,8) görülmüştür. Evde sağlık hizmeti alan katılımcılara en fazla yapılan sosyal yardım türünün hasta yatağı-havalı yatak (%40,1) temini olduğu saptanmıştır. Çalışma sonuçları, belediyelerin evde sağlık hizmeti sunumunda önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Türkiye genelinde entegre bir evde sağlık hizmeti modelinin tasarlanması durumunda sağlık hizmet kalitesinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Home Healthcare Services are the health services offered to patients by a professional team in their home environment in order to improve and protect the health of patients and to provide treatment and rehabilitation if necessary. Home health services are aimed at increasing the health and quality of life of individuals in both health and social terms. The aim of this study is to propose an integrated model for hospitals, provincial health directorates, municipalities, and family health centers in Turkey by analyzing home healthcare services offered by the Istanbul Metropolitan Municipality Kartal Home Healthcare Unit between March 1, 2020 and March 1, 2021. As a result of the study, it was determined that a total of 3017 home healthcare services were provided to 2605 patients in a one-year period in the Istanbul Metropolitan Municipality Kartal Unit. In the study, it was determined that the majority of the participants receiving home health services were women (53.1%) and over the age of 65 (63.7%). It was observed that the most nursing care services were requested by the patients (70.4%) and the most nursing care services were provided (61.8%). It was determined that the most common type of social support provided to the participants receiving home care services was the provision of medical sickbeds and medical air mattresses (40.1%). The results of the study show that municipalities have an important role in home healthcare services. It is thought that the quality of health services will increase if an integrated home healthcare model is designed throughout Turkey.